Polityka i Społeczeństwo

PiS nie ustąpi w sprawie unijnego budżetu. A co na to Polacy? Szokujący sondaż!

Unia chce powstrzymać nadużycia rządu PiS. Takiej arogancji otoczenia premiera nikt się nie spodziewał
Fot. P. Tracz / KPRM

Polska nie poprze unijnego budżetu. Obowiązującym scenariuszem dla Polski wciąż jest weto. Postawa Polski i Węgier powoduje duże napięcie wewnątrz UE – w czasach pandemii i wywołanego nią kryzysu pożądane byłoby szybkie przyjęcie budżetu, a na to się nie zanosi.

PiS nie ustąpi

Według informacji „Dziennika Gazety Prawnej” Polska zawetuje unijny budżet powiązany z praworządnością i zaproponuje kilka kompromisów.

Mamy co najmniej cztery wersje zmiany kształtu tego mechanizmu oraz wersję piątą, zgodnie z którą rozporządzenia nie ma w ogóle. Ta wydaje się jednak mało realna – mówi DGP rozmówca z otoczenia premiera. Jedna z wersji miałaby zakładać „bezzębny” mechanizm praworządności. Do uruchomienia postępowania w sprawie zablokowania wypłaty środków potrzebna miałaby być jednomyślność Komisji. Prawdopodobnie negocjacje przeciągną się do grudnia, albo jeszcze dłużej – do przyszłego roku, gdy prezydencję w UE przejmie Portugalia.

Przeciąganie porozumienia nie jest jednak krajom UE na rękę. Trwa pandemia, kryzys gospodarczy nią spowodowany, potrzebne są pieniądze, a nie rozmowy o nich. Jak donosi RMF FM, unijni politycy uważają w kuluarach, że polsko-węgierskie weto wywoła w Unii kryzys podobny do brexitu.

Tymczasem postawa Polski jest twarda. Co prawda wiceminister Paweł Jabłoński powiedział w DGP, że „weto nie jest celem samym w sobie”, ale nasz rząd nie zamierza odpuszczać. Gra jest jednak ryzykowna i w najgorszym scenariuszu doprowadzi do utraty ogromnych pieniędzy. Przecież jeszcze kilka miesięcy temu Mateusz Morawiecki chwalił się, że Polska jest największym beneficjentem wynegocjowanego budżetu.

Polacy nie chcą tracić pieniędzy UE

Wygląda na to, że utraty środków boją się Polacy. Sondaż przeprowadzony przez United Survey dla RMF FM i „DGP” pokazuje, że 46,1 procent Polaków uważa, że Polska powinna odrzucić mechanizm blokowania unijnych wypłat za łamanie zasad praworządności. 37,4 procent jest odmiennego zdania. Z kolei na pytanie, co powinna zrobić Polska, gdyby mechanizm praworządności wszedł w życie, aż 57,4 procent opowiedziało się za wetem. Inaczej uważa 19,5 procent. Jak można odczytać te wyniki?

Źródło: RMF FM

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie