Po zapowiedzi kolejnych obostrzeń w gospodarce rząd twierdzi, że pomoże firmom, które w ich wyniku ucierpią najmocniej. – Przygotujemy nowy pakietu pomocowego dla przedsiębiorstw działających w najmocniej poszkodowanych branżach. Chcemy pomóc przedsiębiorcom, żeby ratować jak największą liczbę miejsc pracy – zapewniał wczoraj premier Mateusz Morawiecki. Jak jednak ta pomoc będzie wyglądać w praktyce?
Rząd pomoże, ale jak?
Wiadomo, że rząd ma pomóc przedsiębiorcom z 22 branż. To m.in. gastronomia, branża fitness, targowa, eventowa, rozrywka, turystyka, czyli te rynki, które ucierpią na obostrzeniach najwięcej.
Kluczowym elementem będzie dofinansowanie do pensji pracowników. Tyle że nie każda firma może na to liczyć. Warunkiem jest spadek obrotów najprawdopodobniej o 40 proc. (październik lub listopad w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku). To nie koniec. Pracodawca będzie musiał obniżyć pensję pracownikowi o 20 proc. i o tyle samo czas pracy.
Nie jest też jasne, przez jaki okres dofinansowanie będzie obowiązywało. Prawdopodobnie dziś chodzi tylko o listopad, choć zapewne okres ten zostanie przedłużony.
Do tego dojdzie postojowe. Chodzi o jednorazowe świadczenie w wysokości 2400 zł dla pracowników firm z branż objętych restrykcjami, których obroty spadły o 40 proc.
Dofinansowanie i pożyczki
Program rządu mówi też o “dofinansowaniu kosztów stałych dla MŚP [Małych i Średnich Przedsiębiorstw] z branż najbardziej dotkniętych restrykcjami”. W ramach tego punktu wypłacane będą “subwencje w ramach Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju w wysokości do 70 proc. niepokrytych przychodami kosztów stałych pod warunkiem spadku przychodów o 30 proc. względem tego samego okresu 2019 r.”
Kolejny punkt to pożyczki długoterminowe z gwarancją deminimis dla MŚP oraz gwarancji płynnościowych dla dużych firm. Jednocześnie będzie możliwości dopłat na pokrycie rat dla tych pożyczek na okres sześciu lat.
Dla tych firm, którym w najbliższym czasie powiedzie się najgorzej, zaoferuje się dofinansowania z Agencji Rozwoju Przemysłu. Dofinansowanie ma objąć koszty związane z restrukturyzacją. Agencja będzie też dofinansowywać koszty związane z leasingiem, ale tylko firmom z rynku transportowego.
Pakiet 10 działań osłonowych dla gospodarki w związku z częściowym #lockdown. Cześć instrumentów już wdrożona. Pozostałe powinny będą uruchomione po notyfikacji pomocy i zgodzie @EUinPL w możliwie krótkim terminie pic.twitter.com/MknYxtNzXz
— Paweł Borys (@PawelBorys_) November 4, 2020
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU