Polityka i Społeczeństwo

Rekord zakażeń i zgonów na COVID-19. Dopiero te dane pokazują, jak naprawdę wyglądamy na tle Europy

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś o 3003 nowych przypadkach zakażenia koornawirusem. Zmarło zaś aż 75 osób – tak wielu ofiar COVID-19 w ciągu doby jeszcze nie było.

Wczoraj ofiar koronawirusa było 58. Łącznie w Polsce na COVID-19 zmarły 2892 osoby. Ministerstwo Zdrowia opublikowało wykres, pokazujący jak wygląda statystyka zgonów w przeliczeniu na milion mieszkańców. Według danych na 6 października w Polsce zmarło 70 osób na milion. To – w porównaniu do innych krajów – stosunkowo niewiele. W Belgii to aż 867 ofiar na milion mieszkańców, w Hiszpanii – 689 zmarłych na milion, a Wielkiej Brytanii – 623 zmarłe osoby na milion mieszkańców.

Na podstawie danych publikowanych przez ministerstwo można stwierdzić, że umieralność na COVID-19 w Polsce jest na jednym z najniższych poziomów w Europie, czyli pod tym względem pandemia nie jest dla Polski tak bezlitosna. Minister zdrowia Adam Niedzielski nazwał wręcz tę statystykę „najważniejszym wskaźnikiem skutecznej polityki antycovidowej”.

Analiza, którą opublikowano na portalu Gazeta.pl, zwraca uwagę na pewien aspekt tej statystyki. Otóż uwzględnia ona śmiertelność w całym okresie epidemii, czyli od marca. A w pierwszych miesiącach Polska była zdecydowanie lżej dotknięta, niż Włochy czy Hiszpania. I tamte ponure statystyki znajdują odzwierciedlenie w wykresach publikowanych przez ministerstwo.

Portal Gazeta.pl przeanalizował śmiertelność na COVID-19 od początku września do 5 października. Z badania wynika, że w ostatnich 36 dniach w Polsce na milion mieszkańców zmarło na koronawirusa 16,5. To 7. wynik w Europie, większy niż w Wielkiej Brytanii (12,8). Minimalnie niższą śmiertelność (16,1) ma też Belgia, która w statystykach ministerstwa ma ten poziom najwyższy.

Źródło: Gazeta.pl

Analiza pokazuje, że w Polsce nie ma jeszcze tragedii, ale ministerstwo nie może osiąść na laurach. Wciąż odnotowujemy coraz więcej zakażeń, statystyki nie mogą przysłonić sytuacji. Tu nie chodzi o PR, tylko o ludzkie życia.

Źródło: Gazeta.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie