Czy możliwe jest zniesienie zakazu handlu w niedzielę? W obliczu pandemii i reżimów sanitarnych wydaje się to rozsądnym rozwiązaniem. Chce tego też większość Polaków.
Projekt ustawy zawieszającej zakaz handlu w niedzielę już kilka miesięcy temu przygotowali pracodawcy działający w Radzie Dialogu Społecznego. Według jej założeń zakaz miałby być zniesiony na czas pandemii i pół roku po ogłoszeniu jej zakończenia. Projekt jest rozsądnie uzasadniony – chodzi o bezpieczeństwo klientów i odpowiedź na gospodarcze wyzwania.
Otwarcie sklepów w niedziele daje właścicielom sklepów szanse na odrobienie strat, jakie ponieśli w czasie lockdownu, może też „rozbujać” gospodarkę. Dodatkowy dzień na zakupy pozwoli też rozładować kolejki, które od wprowadzenia zakazu regularnie pojawiają się w sklepach w soboty. Chodzi też o miejsca pracy – gdy sklepy przez pandemię notują mniejsze obroty, a dodatkowo muszą być zamknięte jeden dzień w tygodniu, pracodawcy mogą być zmuszeni do cięć w kadrach.
Powrotu niedzielnego handlu chcą też Polacy. Badanie wykonane przez UCE RESEARCH na zlecenie Hiper-Com Poland i Grupy BLIX, pokazuje, że 53,5 procent naszych rodaków jest za zniesieniem zakazu. Odmiennego zdania jest 33,7 procent Polaków.
Projekt nie spotkał się jednak z przychylnym przyjęciem rządu.
– Nie planujemy złagodzenia tych regulacji. Obecne okoliczności tego nie uzasadniają. Wydaje się, że sytuacja w handlu unormowała się po okresie zawirowań związanych z epidemią – mówił pod koniec września Stanisław Szwed, wiceminister pracy. Może nowy gabinet inaczej spojrzy na tę sprawę? Na ten moment zakaz pozostaje jednak w mocy – w najbliższą niedzielę sklepy będą zamknięte.
Źródło: Naszemiasto.pl, Radio Zet
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU