Polityka i Społeczeństwo

Morawiecki przed Trybunałem Stanu? Uzasadnienie sądowego wyroku jest dla premiera druzgocące

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że decyzja Morawieckiego w sprawie majowych wyborów była bezprawna. Poznaliśmy uzasadnienie wyroku.

W połowie września Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) uznał, że premier Mateusz Morawiecki z “rażącym naruszeniem prawa”, nakazał Poczcie Polskiej przygotowania do majowych wyborów widmo. Na podstawie decyzji szefa rządu operator pocztowy wystąpił do samorządów o wydanie spisów wyborców. Gazeta Wyborcza poznała uzasadnienie wyroku sądu.

Morawiecki złamał dwukrotnie konstytucję. Chodzi też o art. 7 konstytucji i zapis: “Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa”. WSA uznał, że decyzja premiera z 16 kwietnia w sprawie wyborów kopertowych, została wydana bez podstawy prawnej, bowiem ustawa o Covid-19, na którą powołał się Morawiecki, nie dotyczyła wyborów prezydenckich. W uzasadnieniu można przeczytać, że działania premiera mają “postać rażącego naruszenia prawa dlatego, że przepisy rangi konstytucyjnej wprost określają Rzeczpospolitą Polską jako państwo prawa i nakazują jego organom działanie zgodne z prawem”.

Sąd podkreśla również, że wydanie przez “premiera decyzji polecającej Poczcie Polskiej SA podjęcie działań leżących z mocy ustawy wyłącznie w gestii Państwowej Komisji Wyborczej i Krajowego Biura Wyborczego stanowiło rażące naruszenie przepisów Kodeksu wyborczego“. I dodaje, że te “przepisy są jasne, nie wymagają wykładni” – pisze Gazeta Wyborcza.

Według sędziów pomysł o roznoszeniu pakietów wyborczych przez listonoszy, nie gwarantował konstytucyjnej zasady tajności. – Oświadczenie o osobistym oddaniu głosu, zawierające numer PESEL, wchodzące w skład pakietu wyborczego w głosowaniu korespondencyjnym w prosty sposób pozwala ustalić osobę wyborcy i sposób jego głosowania, co jest sprzeczne z tajnością wyborów – cytuje gazeta.

– Premier powinien zrezygnować z urzędu, bo rażące naruszenie konstytucji to szalenie poważna sprawa – mówi gazecie prof. dr hab. Ryszard Piotrowski z katedry prawa konstytucyjnego UW. Dodaje także, że już na tym etapie są przesłanki do wszczęcia postępowania przed Trybunałem Stanu. 

Źródło Gazeta Wyborcza

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie