Ministerstwo sprawiedliwości planuje wprowadzić przepis o tzw. Konfiskacie prewencyjnej. To rozszerzenie obecnie funkcjonujących zasad konfiskaty mienia, która pozwoli przejąć majątki bez wyroku sądu.
Według mediów przepis, nad którym resort Zbigniewa Ziobry pracuje od kilku miesięcy, trafi już w najbliższym czasie do wykazu prac legislacyjnych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Oznacza to, że ministerstwo nie chce tracić czasu z wejściem projektu w życie. Według informacji „Dziennika Gazety Prawnej”, w ciągu kilku dni projekt trafi do konsultacji publicznych.
Czym jest konfiskata prewencyjna? Pomysł budzi kontrowersje – zakłada bowiem niejako odwrócenie obowiązującej w prawie zasady domniemania niewinności na domniemanie winy. Konfiskata prewencyjna pozwoli na zajęcie majątku bez prawomocnego wyroku sądu. Potrzebna będzie zgoda sądu, lecz do jej wydanie wystarczające będzie podejrzenie prokuratury, że majątek został zgromadzony niezgodnie z prawem. Wystarczy więc, że osoba uczciwa nieświadomie utrzymuje kontakt z przestępcą, by znalazł się pretekst do zajęcia jej majątku.
Pomysł wprowadzenia konfiskaty prewencyjnej wywołał burzę wśród przedsiębiorców. Projekt mocno skrytykowała Rada Przedsiębiorczości. W swoim oświadczeniu RB zwróciła uwagę, że wprowadzenie tego przepisu łamałoby art. 46 Konstytucji, w którym mowa o przepadku rzeczy. Mówi on, że przepadek rzeczy może nastąpić wyłącznie w „ przypadkach określonych w ustawie i tylko na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu”.
Ministerstwo uspokaja, że przepisy wykorzystywane byłby tylko w walce ze zorganizowanymi grupami przestępczymi. Chodzi o sytuacje, w których majątek formalnie należy do osoby związanej z członkiem grupy przestępczej. Ministerstwo podkreśla też, że wprowadzenie przepisów jest wymogiem unijnym.
– Wymogiem UE jest (…) wprowadzenie konfiskaty in rem. Mówi o tym rozporządzenie wskazujące na wzajemne uznawanie nakazów zabezpieczenia, które wejdzie w życie w grudniu tego roku. Też chcemy, by u nas obowiązywało, bo będzie jeszcze skuteczniej odbierać majątki przestępcom w sytuacjach, gdy jest rażąca dysproporcja między majątkami, jakie deklarują, a ich dochodami – mówił na antenie TVP wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.
Źródło: Gazeta.pl
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU