Kwestia abonamentu RTV co roku budzi kontrowersje – płacić czy nie płacić i kto jest zwolniony z abonamentu RTV, a kto niestety musi zacisnąć zęby i sięgnąć do portfela. W latach 2007-2008 ówczesny szef PO Donald Tusk, nawoływał do likwidacji abonamentu, nazywając go haraczem ściąganym z ludzi. Wiele osób go posłuchało i przestało płacić ów podatek. Z tego artykułu dowiesz się m.in. czy trzeba płacić abonament RTV, kto jest zwolniony z tego obowiązku i jak wyrejestrować telewizor.
Abonament RTV – płaci każdy, ale są wyjątki
Zgodnie z przepisami prawa, każdy, kto ma w gospodarstwie domowym odbiornik telewizyjny lub radiowy, jest zobowiązany do jego rejestracji i opłacania abonamentu, niezależnie od tego, czy ogląda telewizję publiczną i słucha radia, czy też nie. Pod tym względem prawo jest nieubłagane, a abonament płaci się od posiadania odbiornika, a nie jego korzystania, jest to więc po prostu podatek.
W rzeczywistości w około 96% polskich domów znajduje się telewizor, ale tylko u niecałej połowy odbiorniki są zarejestrowane, a abonament RTV płaci zaledwie 1/3 gospodarstw. Powszechne jest przekonanie, że właściciele kablówki, telewizji cyfrowej oraz osoby, które nie oglądają telewizji, nie muszą płacić abonamentu – to jednak nie jest prawda. Podatek musi uiścić każde gospodarstwo, w którym znajduje się radioodbiornik lub telewizor, są jednak pewne wyjątki.
Kto jest zwolniony z abonamentu RTV?
Zasadniczo istnieje kilka grup społecznych zwolnionych z abonamentu RTV, ale uwaga, o takie zniesienie należy się postarać, gdyż nie przysługuje ono z automatu. Kto jest zwolniony z opłat RTV?
Osoby, które nie posiadają w gospodarstwie telewizora lub radioodbiornika, lub urządzenie zostało wyrejestrowane. Należy pamiętać, że Poczta Polska może wysłać urzędnika na kontrolę, czy w mieszkaniu nie znajduje się wyrejestrowany odbiornik.
Osoby z orzeczeniem niepełnosprawności zaliczani do I grupy inwalidzkiej, osoby całkowicie niezdalne do pracy, o znacznym stopniu niepełnosprawności lub o orzeczonej trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym.
Abonament RTV przewiduje zwolnienia dla emerytów – osoby, które mają ponad 75 lat lub mają 60 lat i prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza 50% przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego roku.
Abonamentu RTV nie muszą uiszczać osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne lub rentę socjalną z ZUS/KRUS, osoby niesłyszące oraz niewidome i niedowidzące. Ponadto inwalidzi wojenni i wojskowi, i członkowie ich rodzin.
Przepisy regulują, że osoby spełniające kryteria dochodowe określone w ustawie o świadczeniach rodzinnych również nie płacą abonamentu RTV.
Mimo iż coraz częściej mówi się o tym, że należy zmienić obecny system, póki co nic nie zanosi się na to, by abonament RTV przestał obowiązywać. Jeżeli należysz do którejś z wymienionych wyżej grup lub chcesz wyrejestrować odbiornik, możesz zgłosić ten fakt pracownikowi Poczty Polskiej.
Jak wyrejestrować telewizor?
Wyrejestrowanie telewizora i radioodbiornika jest jednym ze sposobów na to, by nie płacić abonamentu RTV. Aby to zrobić, musisz zgłosić pracownikowi Poczty Polskiej chęć wyrejestrowania odbiorników i przekazać podpisany formularz „Zgłoszenia rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych albo zmiany danych”. Formularz ten należy przechowywać, gdyż jest on dowodem na wyrejestrowanie telewizora. Czynności tej możesz też dokonać przez internet na stronie rtv.poczta-polska.pl.
Pamiętaj, że wyrejestrowując radio lub telewizję, musisz się pozbyć ich z domu, w przeciwnym razie w przypadku kontroli grożą Ci kary, nawet do 30-krotności miesięcznej kwoty abonamentu RTV. Warto jednak przy tym zaznaczyć, że nie ma obowiązku wpuszczania do mieszkania pracownika Poczty Polskiej, który zechce przeprowadzić kontrolę.
W najgorszej sytuacji są osoby, które miały zarejestrowany odbiornik TV i nigdy nie płaciły abonamentu lub płaciły, ale przestały. W ich przypadku może przyjść wezwanie do zapłaty zaległych składek wraz z odsetkami, a w przypadku uchylania się od zapłaty, zaangażowany zostanie komornik.
Jak sprawdzić zaległość na rzecz abonamentu RTV?
Kwota abonamentu RTV każdego roku jest aktualizowana, a przy płatności z góry za cały rok, przysługują korzystne rabaty. Płacąc systematycznie, prawdopodobnie nie masz zaległości, jednak czasami warto wiedzieć jak sprawdzić zaległość abonamentu. W tym celu można wykonać telefon na infolinie Poczty Polskiej, wysłać list z zapytaniem na adres korespondencyjny wydziału abonamentu RTV lub wybrać drogę e-mailową. Wszystkie dane potrzebne do kontaktu znajdują się na stronie internetowej Poczty Polskiej.
Ustawa o opłatach abonamentowych z 21 kwietnia 2005 roku nie określa, po jakim czasie zaległości zostaną umorzone. Dług związany z abonamentem RTV może ulec przedawnieniu w myśl przepisów prawa, najwcześniej po 5 latach od ostatniego dnia roku, w którym należało uiścić płatność. Warto pamiętać, że nawet jeżeli dług (abonament RTV) uległ przedawnieniu, to Poczta Polska nadal może próbować upominać się na drodze sądowej o spłacenie zaległych składek. Dobra wiadomość jest taka, że w przypadku trudnej sytuacji finansowej lub wystąpienia innych ważnych powodów można ubiegać się o umorzenie składek na abonament RTV. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji może przychylić się do takiej prośby w szczególnych sytuacjach.
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU