Rząd PiS przygotowuje się do wypowiedzenia konwencji stambulskiej – przyznała na antenie TV Trwam minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. – Zastrzeżenia do konwencji zostały złożone – powiedziała pani minister.
Konwencja stambulska to potoczna nazwa Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Jej celem jest stworzenie ram prawnego przeciwdziałania przemocy domowej i przemocy wobec kobiet. Państwa, które ratyfikowały konwencję, są zobowiązane do tworzenia takich przepisów prawnych, tak by definicja przestępstwa przemocy seksualnej opierała się na braku zgody osoby pokrzywdzonej czy też zagwarantowania, że prawo jest stosowane do przestępców seksualnych również wtedy, gdy pokrzywdzonymi są ich obecne lub byłe żony lub partnerki oraz zapewnienia specjalistycznej pomocy ofiarom przemocy seksualnej. Polska ratyfikowała umowę w 2015 roku.
Do konwencji stambulskiej zastrzeżenia mają środowiska prawicowe. Chrześcijański Kongres Społeczny oraz Instytut na rzecz kultury prawnej Ordo Iuris planuje złożyć do Sejmu obywatelski projekt ustawy w ramach inicjatywy „Tak dla rodziny, nie dla gender”. Cel? Wypowiedzenie konwencji stambulskiej i wprowadzenie Międzynarodowej Konwencji Praw Rodziny. Skąd ten pomysł? Organizacje obawiają się, że pod pretekstem walki z przemocą domową, próbuje się państwom narzucić ideologię gender.
Polska wypowie konwencję stambulską?
Na antenie TV Trwam o plany rządu w sprawie konwencji stambulskiej zapytano minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlenę Maląg. Okazuje się, że Polska faktycznie zamierza konwencję wypowiedzieć.
– Zastrzeżenia do konwencji zostały przez Polskę złożone. Mamy teraz czas ustawowy do końca roku na wyrażanie swojego stanowiska. Będziemy pracowali razem z resortem sprawiedliwości i Ministerstwem Spraw Zagranicznych, aby przede wszystkim przygotować ustawę i podjąć stosowne kroki do pewnych zmian, które koniecznie powinny być wprowadzone – powiedziała Marlena Maląg.
– Polska przygotowuje się do zmian, wyraziliśmy swoje stanowisko. Przygotowujemy się przede wszystkim do wypowiedzenia, kiedy to zostanie już skonsultowane z Ministerstwem Sprawiedliwości. (…) Czekamy na propozycję, która z resortu wpłynie i ten kierunek zostanie przedstawiony na rządzie, a następnie ustawa zostanie przekazana do parlamentu – dodała pani minister.
Źródło: Gazeta.pl, TV Trwam
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU