Miesiąc temu ulicami Warszawy przeszli pocztowcy, związkowcy z LOT-u, środowiska prodemokartyczne i antyfaszystowskie. Do protestu szykują się lekarze, którzy chcą zademonstrować swoje niezadowolenie z zaostrzenia przepisów kodeksu karnego – informuje Rzeczpospolita.
Na tydzień przed pierwszą turą wyborów w proteście wyszli pocztowcy, pracownicy LOT-u oraz siły prodemokartyczne. Obniżka płac spowodowała, że Związek Zawodowy Personelu Pokładowego i Lotniczego wszedł w spór zbiorowy z PLL LOT. Taka sama sytuacja dotyczyła pocztowców, którym Poczta Polska chce obniżyć uposażenia ze względu na trudną sytuację spółki.
Na 25 lipca swoją demonstrację zapowiadają lekarze. Manifestacja Porozumienia Związków Medycznych jest skierowana przeciwko nowelizacji art. 37a kodeksu karnego. – Zaostrzenie przepisów, które umożliwi karanie lekarzy więzieniem za niezawiniony błąd lekarski, przelało czarę goryczy. Zamiast skupić się na przywracaniu zabiegów i ponownym otwieraniu poradni, rządzący zastanawiają się, jak posłać lekarzy za kratki – mówi Rzeczpospolitej Krzysztof Harbuz, prezes Porozumienia Chirurgów. Protest odbędzie się pod hasłem “Dajcie szansę pacjentom. Nie związujcie rąk medykom”.
Rząd w tarczy antykryzysowej 4.0 wprowadził zmiany dotyczące przestępstw popełnianych przez medyków w związku z wykonywanym zawodem. Zmiana art.37a wpływa na zasady wymierzania kar za przestępstwa zagrożone karą pozbawienia wolności nieprzekraczająca ośmiu lat: nieumyślne spowodowanie śmierci, nieumyślne spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, narażenie na niebezpieczeństwo utraty życia czy ciężkiego uszczerbku na zdrowiu oraz nieumyślnego sporządzenia fałszywej opinii przez biegłego lub eksperta w postępowaniu karnym lub cywilnym.
Karniści tłumaczą, że nowelizacja nie oznacza orzekania w każdej sprawie kary pozbawienia wolności. – Jak jednak zauważają specjaliści z Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego, sąd będzie miał mniejszą niż dotychczas swobodę orzekania – pisze Rzeczpospolita. Zaostrzono wymiar reakcji karnej – ograniczenie wolności ma być orzekane na powyżej trzech miesięcy, a grzywna przekroczy 100-krotność dzienniej stawki lekarza. Naczelna Izba Lekarska ocenia, że nowela znosi “dyrektywę pierwszeństwa kary wolnościowej na rzecz priorytetu kary pozbawnienia wolności”.
Źródło Rzeczpospolita
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU