Już czwarty miesiąc żyjemy w cieniu pandemii koronawirusa. Z jednej strony życie powoli wraca do normalności, z drugiej – statystyki zakażeń nie spadają. „Rzeczpospolita” postanowiła sprawdzić, jak Polacy oceniają walkę rządu z pandemią. Wynik niekoniecznie jest dla władzy zadowalający.
W ostatnich tygodniach Polacy mogą czuć się lekko zdezorientowani. Rząd śmiało odmroził gospodarkę, otworzył żłobki i przedszkola, zniósł limity ilości klientów w sklepach czy wiernych w kościołach, wkrótce na stadiony wrócą kibice. Jednocześnie wciąż notuje się kilkaset przypadków zakażenia koronawirusem dziennie. Ostatnio Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób wskazał Polskę i Szwecję jako kraje Unii Europejskiej, które nie osiągnęły jeszcze szczytowego poziomu zakażeń.
Wzrost liczby zakażeń wiąże się z ogniskami koronawirusa głównie na Śląsku. Rząd dopiero niedawno zdecydował się zamknąć kopalnie, pojawia się pytanie, czy nie wykonał tego ruchu zbyt późno. Wcześniej przez kilka miesięcy zamknięte były inne zakłady pracy, restauracje, kina czy hotele.
Właśnie o ocenę działań rządu w walce z pandemią koronawirusa postanowiła zapytać Polaków „Rzeczpospolita”. SW Reaserch przeprowadziło dla rp.pl sondaż, którego wyniki niekoniecznie mogą być zadowalające dla rządowej ekipy.
Okazuje się, że większość Polaków negatywnie ocenia sposób walki władzy z epidemią. Takie zdanie wyraziło 41,5 procent badanych. 37,3 procent uważa, że przyjęty przez rząd model działania jest pozytywny. Pozostałe 21,2 procent ankietowanych nie ma na ten temat zdania.
Tylko dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 440 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Prawie połowa – 209 – zachorowań pochodzi z województwa śląskiego. Ministerstwo powiadomiło także o 15 nowych zgonach.
Mamy 440 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (209), mazowieckiego (66), łódzkiego (37), wielkopolskiego (24), małopolskiego (18), opolskiego (18), dolnośląskiego (17), podkarpackiego (16), podlaskiego (9), zachodniopomorskiego (7),
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) June 13, 2020
Źródło: Rzeczpospolita
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU