Uchwała dot. PKW ws. wyborów prezydenckich z 10 maja br. została dziś opublikowana. Poinformował o tym w TVN24 Michał Dworczyk – szef Kancelarii Premiera. Marszałek Sejmu ma teraz 14 dni na zarządzenie wyborów.
Państwowa Komisja Wyborcza napisała w uchwale, że “brak było możliwości głosowania na kandydatów”, co jest równoznaczne “w skutkach z brakiem możliwości głosowania” jako takiego. Dodano, że “oznacza to, że marszałek Sejmu ma teraz 14 dni na ponowne zarządzenie wyborów”.
Nowe wybory: czas, start
– Nie zostanie sporządzone sprawozdanie do Sądu Najwyższego. Koncepcja sprawozdania i ustalenia zerowego wyniku wyborów nie spotkała się z aprobatą ze strony członków PKW – oświadczył przewodniczący PKW. Sylwester Marciniak. Dodał, że “zakończyliśmy proces wyborczy związany z postanowieniem marszałek Sejmu z 5 lutego”.
Został zapytany o winę w kontekście wyborczej wpadki. Odparł: – Nie chciałbym kogokolwiek obciążać. Można powiedzieć: kwestia epidemii, kwestia procesu legislacyjnego.
Dowiedzieliśmy się, że przyjęta uchwała jest ostateczna, prawomocna i nie podlega zaskarżeniu do Sądu Najwyższego. Komisja przyjęła uchwałę jednogłośnie na posiedzeniu, w którym uczestniczyło ośmiu na dziewięciu członków PKW.
Kiedy wybory i kto jest winien?
Oczywiście PiS robi wszystko, by zrzucić winę na opozycję. To przez nią w świecie członków partii rządzącej nie udało się przeprowadzić elekcji 10 maja. Brzmi to jednak na tyle kuriozalnie, że tą w obronę wziął nawet sam Jarosław Gowin, szef Porozumienia i były wicepremier.
Kiedy zaś odbędą się wybory? Zgodnie z ustępem 2 stosownego przepisu marszałek Sejmu ponownie zarządza wybory nie później niż w 14 dniu od dnia ogłoszenia uchwały Państwowej Komisji Wyborczej w Dzienniku Ustaw. Ponoć w praktyce w grę wchodzi 28 czerwca. Możliwe, że wtedy w końcu wybierzemy nową głowę państwa.
Źródło: Onet
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU