Polityka i Społeczeństwo

W interesach rodziny Szumowskich można się już pogubić. Właśnie na jaw wyszła sprawa nielegalnej pożyczki

Szumowski
Grabowski Foto / Shutterstock.com

Dziennikarze Faktu napisali, że ciężko im się już połapać w siatce spółek powiązanych z ministrem Szumowskim. Ja jeszcze daję radę, ale wyłania się piąta na horyzoncie. Do tej pory pojawiły się następujące podmioty: Szumowski Investments, OncoArendi, LifeScience i BrainScan. Istnieje opcja, że jakąś przeoczyłem i jeżeli tak się stało, niezwłocznie dopiszę ją do tego gwiazdozbioru inwestycyjnego-grantowego.

Spółka Simplicardiac to piąta firma, która występuje w serialu “Szumowski brothers”. – Simplicardiac chwali się, że ma “bezpieczne źródło bieżącego finansowania z programu NCBR BRIdge Classic”. Marcin Szumowski (brat) jest wymieniony jako członek rady nadzorczej. Z KRS wynika, że udziały w Simplicardiac ma spółka Szumowski Investments należąca do Marcina i Anny Szumowskiej, żony ministra – pisze dzisiejsza Gazeta Wyborcza.

Jak pisze gazeta, BRIdge Classic to pilotażowy program: Komercjalizacja wyników badań naukowych i prac rozwojowych – testowanie nowych mechanizmów wsparcia – BRIdge: Badania, Rozwój, Innowacje o budżecie 1,3 mln zł. O dofinansowanie z programu starały się 74 firmy, 17 się zakwalifikowało, a po analizie dofinansowanie dostał tylko jeden projekt, spółki Simplicardiac. Spółka uzyskała pożyczkę z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), która miała być wypłacana w transzach.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeprowadziło kontrolę programu BRIdge Classic. – Kontrolerzy zarzucili NCBR m.in.: nierówne traktowanie firm, które złożyły wnioski, niezapobieżenie ewentualnemu konfliktowi interesów i – co najważniejsze – “zawarcie umowy z wnioskodawcą w formie nieznajdującej podstawy w przepisach” – pisze Wyborcza.

Pożyczka? Proszę bardzo. – Do treści umowy pożyczki kontrolerzy też mieli zastrzeżenia. Ich zdaniem udzielenie oprocentowanej pożyczki przez NCBR było nieprawidłowe, ponieważ ustawa o Centrum nie przewiduje udzielania takiej formy wsparcia. Pożyczka była więc nielegalna – czytamy. NCBR nie odpowiedział na pytania Wyborczej.

Źródło Gazeta Wyborcza

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie