Polityka i Społeczeństwo

Tajne wytyczne dla prokuratorów w sprawach dot. pedofilii wśród księży. Tak się zamiata problemy pod dywan

Zbigniew Ziobro
Fot. Flickr

Rośnie temperatura przed premierą nowego filmu braci Sekielskich pod tytułem “Zabawa w chowanego”. Po pierwszym filmie wyświetlonym rok temu, debata publiczna została zdominowana na kilka tygodni przez problem pedofilii wśród księży. Ciężko powiedzieć, jak będzie tym razem, ponieważ panuje epidemia, są wybory prezydenckie i nowy kandydat Koalicji Obywatelskiej.

Dzisiejsza Gazeta Wyborcza ujawnia tajne wytyczne dla prokuratorów, którzy mają traktować prowadzone śledztwa wobec księży po łebkach i bez drążenia tematu – Śledczy mogą zażądać kościelnych dokumentów w sprawie pedofilii księży. Ale Prokuratura Krajowa stanowczo ich do tego zniechęcainformuje gazeta.

Kościelne dochodzenie prowadzone w sprawie księdza, który wielokrotnie wykorzystał seksualnie ministranta z Chodzieży, potwierdziło winę duchownego. Paweł Ciesielczyk, prokurator z Chodzieży, chciał zobaczyć jakie dowody zebrano w śledztwie i nakazał wydanie akt. Arcybiskup Stanisław Gądecki odwołał się do sądu i przegrał. Chwilę później zaczyna twierdzić, że akta są w Watykanie. Pełnomocnicy zgwałconego ministranta zażądali, aby prokuratura dokonała przeszukania w poznańskiej kurii.

Prokurator konsultuje się z przełożonymi i dostaje czerwone światło z Prokuratury Krajowej. Ma sobie dać spokój z dokumentami, wysyłaniem pism do Watykanu i przeszukaniem. Wyborcza zapytała śledczego, czemu nie podjął sam decyzji – Postępuję zgodnie z wytycznymi Prokuratury Krajowej dotyczącymi postępowań w przypadku przestępstw związanych z działalnością Kościoła. To wewnętrzne regulacje, dlatego nie mogę o nich mówić – tłumaczy tajemniczo.

Pismo z wytycznymi powstało w styczniu ubiegłego roku w Prokuraturze Krajowej Zasada autonomii wymaga, aby organy państwa w swoich relacjach z instytucjami kościelnymi opierały się na współdziałaniu, rezygnując z wykorzystania swoich uprawnień władczych w sposób antagonistycznybrzmi fragment. Prokuratorzy swoje decyzje o wydaniu akt kościelnych mają podejmować z rozwagą i za każdym razem informować Prokuraturę Krajową o planowaniu takich czynności.

Mariusz Paplaczyk, poznański adwokat uważa, że uprzywilejowanie instytucji kościelnych nie znajduje uzasadnienia – Celem postępowania karnego jest ustalenie sprawcy i ochrona interesów pokrzywdzonego, nie zaś ochrona interesów osób trzecich. Te wytyczne czynią w tej zasadzie wyłom – interes Kościoła jest ważniejszy niż pokrzywdzonych – mówi Wyborczej.

Źródło Gazeta Wyborcza

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie