Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, gościła wczoraj w programie “Sygnały dnia” w Polskim Radiu. Minister powiedziała, że prowadzone są prace nad regulacją zawieszającą stosunek pracy na trzy miesiące. W tym czasie zatrudniono-zawieszonemu przysługiwałby zasiłek solidarnościowy, którego wprowadzenie zaproponował podczas solowej konwencji prezydent Andrzej Duda.
Organizacje pracodawców albo nie dowierzają, że taki pomysł zostanie wdrożony, albo ostrożnie oceniają jego sens (biorąc pod uwagę także negatywne skutki). Eksperci i związki mówią wprost: taka propozycja jest równoznaczna z demolowaniem całego prawa i rynku pracy – informuje dzisiejsze wydanie Dziennika Gazety Prawnej.
Padają mocne słowa – Brak kontaktu z rzeczywistością. Tylko w ten sposób można skomentować pomysł, który jest wbrew nie tylko systemowi, ale też logice prawa, w tym zasadzie, że umów się przestrzega. To jakiś system nakazowy, powrót nie do XIX wieku, ale wręcz do feudalnych stosunków – uważa prof. Monika Gładoch, radca prawny z kancelarii specjalizującej się w prawie pracy.
Związki zawodowe propozycję oceniają negatywnie i kładą nacisk na utrzymanie zatrudnienia – (…)Odgórne przyznawanie zasiłków prowadzi do dezaktywizacji zawodowej – mówi Andrzej Radzikowski, przewodniczący OPZZ. Grzegorz Sikora, dyrektor ds. komunikacji Forum Związków Zawodowych uważa, że ministerstwu zabrakło wyobraźni – Pomysł przypomina zwalnianie na raty. Państwo powinno robić wszystko, aby firmy mogły utrzymać standardy zatrudnienia(…)żaden pracownik nie zgodzi się na tak skrajne zachwianie jego sytuacji zawodowej – mówi DGP.
Nie ma zbyt wielu informacji na temat tego pomysłu, ale pospiskujmy. Już niedługo dane o bezrobociu zaczną rosnąć. Czy rząd przypadkiem nie szykuje wytrychu, aby te statystyki nie wyglądały groźnie? Czy taki “zawieszony” pracownik będzie uwzględniany w urzędach pracy jako bezrobotny? Pożyjemy, zobaczymy.
Źródło – Dziennik Gazeta Prawna online
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU