Zwykłe młyny przerabiające zboże na mąkę mają ich parotygodniowe zapasy, do tej pory większość sprzedawała mąkę zrobioną z ziaren kupionych przed wybuchem pandemii. Teraz to się skończyło, nikt nie ma zapasów, które by starczyły do nowych zbiorów, czyli połowy lipca. A w międzyczasie pszenica podrożała z 750 zł za tonę w styczniu do 940 zł pod koniec kwietnia.(…)W efekcie młyny płacą dziś za pszenicę ok. 20-25 proc. więcej niż na początku roku – pisze Gazeta Wyborcza.
Wzrost cen zboża przełoży się na cenę mąki, co w efekcie wywoła wzrost cen chleba i makaronu. Podwyżka cen makaronów wyniesie minimum 20 proc., przewiduje Marek Dąbrowski, prezes Polskiej Izby Makaronów. Według wyliczeń piekarzy cena chleba wzrośnie od 10 do 20 proc. – Rzemieślnicze piekarnie nie mają dużych magazynów, nasze zapasy mąki starczają na ogół na dwa-trzy dni. Dlatego chleb podrożeje jeszcze w tym tygodniu. Niektórzy podniosą ceny chleba już jutro, bo dziś kupią nową mąkę już po wyższych cenach – mówi Piotr Butka, prezes Stowarzyszenia Rzemieślników Piekarnictwa RP. Rzemieślnicze piekarnie to około 60-65 proc. rynku piekarniczego.
Jak informuje gazeta, Polski Związek Pracodawców Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego, już 3 kwietnia apelował o uruchomienie rezerw zbóż zgromadzonych przez Agencję Rezerw Materiałowych (ARM) – Argumentowaliśmy, że przy obecnym eksporcie i cenach, jakie eksporterzy oferują rolnikom, my nie możemy z nimi wygrać i nie mamy gdzie kupić ziarna. Uruchomienie rezerw państwowych mogłoby zahamować wzrost cen – tłumaczy Krzysztof Gwiazda, prezes związku.
Zgromadzone przez ARM rezerwy zboża to tajemnica państwowa, ale wiadomo, że w 2016 roku rząd zapasy zwiększył i dziś szacuje się je na pół miliona ton. Gdyby teraz część rezerw rzucono na rynek, udałoby się zahamować wzrost cen – (…)Tyle tylko że za ARM odpowiada minister aktywów państwowych czyli Jacek Sasin. A on ma teraz na głowie Pocztę Polską i wybory, a nie ceny mąki i chleba – konkluduje Wyborcza.
Źródło Gazeta Wyborcza
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU