Już blisko dwa miesiące żyjemy w cieniu pandemii koronawirusa. Obok obawy o zdrowie, pojawia się także ta o funkcjonowanie po epidemii. Nowy sondaż pokazuje, czy Polacy boją się utraty pracy.
Epidemia koronawirusa uderza na dwóch frontach: zdrowotnym i gospodarczym. Pewne jest, że nie unikniemy kryzysu gospodarczego. Pytanie tylko, jaką przyjmie on skalę. Dane za poprzedni miesiąc nie pokazują jeszcze drastycznych zmian na rynku pracy, ale sama wicepremier Jadwiga Emilewicz przyznaje, ze liczba bezrobotnych wzrośnie. Zdaniem minister rozwoju pod koniec roku bezrobotnych może być nawet 1,5 miliona, a stopa bezrobocia osiągnie 9-10 procent.
SW Research przygotował dla „Rzeczpospolitej” sondaż, w którym zapytał Polaków, czy w związku z kryzysem gospodarczym spowodowanym pandemią, boją się utraty pracy. Okazuje się, że większa część rzeczywiście ma takie obawy.
Odpowiedzi twierdzącej udzieliło 42,7 procent ankietowanych. 40,1 procent pytanych osób nie obawia się, że trafi na bezrobocie. 17,2 procent badanych nie ma w tej kwestii zdania.
Jak się okazuje, więcej kobiet niż mężczyzn boi się utraty pracy. Twierdząco odpowiedziało 45 procent badanych pań i 40 procent mężczyzn. Jeżeli chodzi o wiek, to o bezrobocie obawia się co druga osoba w przedziale 35-49 lat. Twierdząco na zadane pytanie odpowiedziało też 60 procent badanych, którzy zarabiają od 3001 do 5000 złotych.
Aby zminimalizować skutki kryzysu gospodarczego, rząd zaplanował stopniowe odmrażanie gospodarki. Znane są etapy planu, nie wiadomo jednak, kiedy poszczególne etapy wejdą w życie.
Źródło: Rzeczpospolita
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU