Rząd przygotowuje nowe przepisy, które mają stanowić aktualizację tarczy antykryzysowej. Wśród tych pomysłów jeden wzbudza wyjątkowe kontrowersje. Chodzi o nowe uprawnienia Poczty Polskiej, która będzie mogła otwierać przesyłki.
Poczta Polska otworzy listy
Tarcza antykryzysowa, którą Sejm przyjął na początku tygodnia, potrzebuje poprawek. Nad nowymi regulacjami już pracuje rząd. Nowa tarcza ma objąć pomocą większą grupę przedsiębiorców. Do szczegółów projektu dotarła „Rzeczpospolita”. W tym do jednego, mocno kontrowersyjnego pomysłu.
W projekcie znajduje się 58 ustaw. Jedna z nich, wzbudzająca największe emocje, dotyczy nowych uprawnień Poczty Polskiej. Chodzi o upowszechnienie „przesyłek hybrydowych”, a więc umożliwienie pracownikom Poczty otwieranie kopert, by ich zawartość skanować i przesyłać do adresata w formie elektronicznej. W przypadku, gdy przesyłka „nie jest możliwa do przekształcenia”, pracownik poczty ponownie zamknie ją w kopercie i list zostanie dostarczony w formie tradycyjnej.
Fakt, że pracownik poczty ma mieć możliwość otwierania korespondencji wywołuje słuszne kontrowersje. Nawet jeśli te uprawnienia dotyczą tylko postępowań administracyjnych czy karnych. Jak informuje „Rzeczpospolita”, Poczta nie otworzy prywatnych listów. Wątpliwości budzi jednak sam fakt, że korespondencja przestaje być tajna – a na zaufaniu opiera się cała instytucja pocztowa. Poza tym, jeżeli jest możliwość wysłania pisma drogą elektroniczną, nadawca może przecież zrobić to samemu. Do wysłania e-maila nie potrzebuje pośrednictwa Poczty.
Według informacji gazety, przepis o nowych uprawnieniach Poczty Polskiej ma przeciwników także w rządzie. Los tej ustawy nie jest więc przesądzony. Ostatnio o Poczcie jest głośno, w kontekście wyborów korespondencyjnych staje się ona kluczowym urzędem. W piątek doszło już do zmiany prezesa. Tomasz Zdzikot, wiceminister obrony narodowej, związany z Mariuszem Błaszczakiem, zastąpił na tym stanowisku Przemysława Sypniewskiego.
Tarcza antykryzysowa 2.0
W aktualizacji tarczy antykryzysowej znalazło się też wiele innych propozycji zmian różnych ustaw. Uprawnienie do zwolnień z opłacania składek ZUS przez trzy miesiące zyskają przedsiębiorcy, którzy zatrudniają 49 pracowników. Wcześniej było to 9 zatrudnionych.
Inny zapis w projekcie przewiduje, by zwolnić od zajęcia egzekucyjnego środki służące do walki z zarazą. Jakie jeszcze rozwiązania przewidziano? Ważność wygasającego w czasie pandemii prawa jazdy wydłuży się automatycznie, a operatorzy sieci komórkowych zapewnią nielimitowany dostęp do Internetu na potrzeby medyczne czy zdalnego nauczania. Z kolei sprzęt dla nauczycieli, potrzebny do nauki zdalnej, będzie obłożony zerową stawką VAT.
Źródło: Rzeczpospolita
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU