Po godzinach

Wrzuciliście zdjęcie z dzieciństwa w facebookowym wyzwaniu? Zabawa może mieć drugie dno…

– Udostępnione dla zabawy zdjęcie bez naszej świadomości staje się często fragmentem większej układanki, która służy potem do wymierzania bardziej celnych, zaplanowanych ataków na naszą przestrzeń cyfrową – ostrzega dr Maciej Kawecki z Instytutu Lema.

W obliczu zagrożenia koronawirusem i coraz ostrzejszych wytycznych ze strony władz, Polacy w zdecydowanej większość pozostają w domach. Nuda i monotonia dnia spędzanego w czterech ścianach zmusza nas do kreowania nowych rozrywek. Jedną z nich jest facebookowy “challenge” polegający na wrzucaniu swoich zdjęć z dzieciństwa bądź młodzieńczych czasów.

Jak się okazuje, takie “łańcuszki” w przestrzeni mediów społecznościowych mogą nieść za sobą pewne niebezpieczeństwo. Tak twierdzi dr Maciej Kawecki z Instytutu Lema, Dziekan WSB w Warszawie. – Niemal wszystkie „łańcuszki” w mediach społecznościowych, oprócz dozy rozrywki, wiążą się z dużymi ryzykami. W zależności od tego, o jakim łańcuszku mówimy, łączą się one z zagrożeniem innych stref naszego życia – mówi.

Według dr Kaweckiego również najnowszy “łańcuszek” może być groźny i pochodzić “spoza naszych granic”. O co konkretnie chodzi? – Masowa reakcja milionów Polaków na określone działania to dla inicjatora takiej akcji skarbnica wiedzy o naszym społeczeństwie. O tym, jak na przestrzeni lat nasz naród ewoluował, jak skorzy jesteśmy do udostępniania informacji na nasz temat, jakie były nasze historie. Udostępnione dla zabawy zdjęcie bez naszej świadomości staje się często fragmentem większej układanki, która służy potem do wymierzania bardziej celnych, zaplanowanych ataków na naszą przestrzeń cyfrową – podkreśla Dziekan WSB w Warszawie.

Największym zagrożeniem związanym z wrzucaniem starych zdjęć są algorytmy, które mogą wykorzystywać nasze fotografie. – Udostępnienie zdjęć z przeszłości powoduje, że mechanizm uczy się, w jakim kierunku się zmieniamy i będzie w stanie nas rozpoznawać na przestrzeni lat na innych zdjęciach – tłumaczy ekspert na antenie Radia TOK FM.

Źródło: TOK FM, zdjęcie: PK Studio/Shutterstock

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie