„Jeśli Polska nie zawiesi działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, TSUE może zarządzić wobec niej karę w wysokości nawet 2 milionów euro dziennie” – informuje “Rzeczpospolita”. Dodano, że postanowienie unijnego trybunału jest już gotowe.
Zjednoczona Prawica ma problem. Projekt postanowienia wiceprezesa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o zastosowaniu środka tymczasowego może zostać ogłoszony już w przyszłym tygodniu. O tym informuje dziennik. To fatalna wiadomość dla rządu Jaka jest treść dokumentu? Trybunał będzie domagał się tego, by Polska “zamroziła” działanie Izby Dyscyplinarne Sądu Najwyższego.
Kara dla Polski
Konsekwencje nie zastosowania się do żądań UE będą poważne. Dziennik dodaje, że w takim wariancie Polsce może grozić naprawdę wielka kara finansowa – nawet 2 milionów euro dziennie. To aż 22 razy więcej niż w przypadku podobnego środka tymczasowego, który został zastosowany przy okazji słynnej wycinki Puszczy Białowieskiej.
„Informacja o przygotowanym postanowieniu i grożącej Polsce karze pojawiła się w mediach społecznościowych, zanim ogłosił ją sam TSUE, co wcześniej się nie zdarzało. To oburzyło przedstawicieli polskiej strony, którzy mogą teraz zarzucić unijnemu trybunałowi, że w spór z polskiego rządu z Brukselą angażują się lobbyści” – dodaje gazeta.pl.
Polska ma przedstawić przed TSUE wyjaśnienia
Polska ma teraz przedstawić przed TSUE wyjaśnienia, które będą dot. sprawy Izby Dyscyplinarnej. Władze naszego kraju mają czas tylko do 13 lutego. Trybunał nie jest – co warto podkreślić – zobowiązany tym terminem i nie musi czekać na reakcję rządu.
Warto przypomnieć, że 24 stycznia TSUE otrzymał wniosek Komisji Europejskiej dotyczący zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Kilka dni wcześniej komisarze zdecydowali, że zwrócą się w tej spawie do Luksemburga. Chodziło o środki tymczasowe i zamrożenie przepisów do czasu rozpatrzenia przez sędziów skargi Komisji z października ubiegłego roku.
Polski rząd nadal jednak uważa, że skarga Komisji jest bezzasadna. Zdaniem polityków PiS sędziowie mają gwarancje niezależności i niezawisłości.
Warszawa kontra Bruksela
Konflikt na linii Warszawa-Bruksela narasta. Niektórzy są już zdania, że PiS celowo zaostrza sytuację, bo ta jest na rękę partii na czas wyborów. Potem zluzuje swoją politykę? To nie jest wcale takie oczywiste.
Dziś unijni urzędnicy podkreślają, że Polskę powoli trudno już nawet zestawiać z Węgrami. Ponoć rządy PiS sprawiły, że zaczynamy uchodzić za jeszcze mniej wygodnego członka unijnej wspólnoty niż kraj Orbana. Czy skończy się to Polexitem? Na razie to zbyt daleko idący pomysł. Tyle że pięć lat temu mało kto uwierzyłby w to, że Wielka Brytania faktycznie może wyjść ze struktur UE.
Źródło:Rzeczpospolita, gazeta.pl
POLUB NAS NA FACEBOOKU
[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”220″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU