Na jaw wychodzą szokujące informacje dot. tego, co miało miejsce w polskiej placówce dyplomatycznej w Czechach. Sprawę badają warszawscy śledczy. Chodzi o “złośliwe lub uporczywe naruszania praw pracowników”. Zawiadomienie ma dotyczyć samej ambasador Barbary Ćwioro.
Pojawia się nawet konkretny artykuł kodeksu karnego. Chodzi o art. 218 par. 1a. Dotyczy on “złośliwego lub uporczywego naruszania prawa pracownika wynikającego ze stosunku pracy, lub ubezpieczenia społecznego”. Osoba, która go łamie, naraża się na karę do dwóch lat pozbawienia wolności. Jak na razie nikomu nie postawiono zarzutów.
Pani ambasador będzie szukała nowej pracy?
Jak wynika z nieoficjalnych informacji, oskarżona o łamanie cytowanych przepisów może być sama ambasador Polski w Czechach – Barbara Ćwioro. Resort spraw zagranicznych wszczął już ponoć nawet wobec niej postępowanie dyscyplinarne.
Do pewnego momentu strony zainteresowane sprawą milczały w tej kwestii. Dziś rano Onet otrzymał jednak z biura prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych odpowiedź na pytania z ubiegłego tygodnia, jakie dziennikarze portalu zadali polskiej dyplomacji. Z pisma można dowiedzieć się, że “na placówce w Pradze mogło dochodzić do sytuacji mających znamiona mobbingu”, jednak “nie zostały dotąd przez MSZ zweryfikowane”.
“Trwa wewnętrzne postępowanie wyjaśniające, zgodnie z przepisami prawa o sprawie została także zawiadomiona prokuratura. Z uwagi na ochronę uczestników postępowania na obecnym etapie MSZ nie może podać więcej szczegółów”
– można przeczytać w wiadomości od biura prasowego resortu, którą otrzymała redakcja Onetu.
Barbara Ćwioro – nieodpowiednia osoba na takie stanowisko?
Kim jest domniemana antybohaterka tej opowieści, Barbara Ćwioro? Jej CV wygląda co najmniej dobrze. Zarządza polską placówką w Pradze od września 2018 r. Wcześniej była m.in. dyrektorką Departamentu Polityki Europejskiej MSZ i kierowniczką ds. polityczno-ekonomicznych w ambasadzie w Brukseli.
Świat dyplomacji mógł poznać ją także, gdy pracowała w roli asystentki Witolda Waszczykowskiego, w czasie gdy ten był jeszcze wiceministrem spraw zagranicznych w latach 2005-2008. W 2015 r. uzyskała pozytywną rekomendację sejmowej komisji, by zostać ambasadorem w Iranie. Ten funkcji jednak nie objęła.
Ćwioro jest też absolwentką filologii orientalnej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Karierę w dyplomacji rozpoczynała w Departamencie Afryki i Bliskiego Wschodu MSZ.
Polska dyplomacja w kryzysie
Niestety czytając nie tylko takie newsy można dojść do wniosku, że polska dyplomacja przeżywa kryzys. Wewnątrz Unii Europejskiej nie potrafimy budować stałych sojuszy, poza Węgrami, które jednak uchodzą za kraj buntowników, nieprzychylnie podchodzących do samej wspólnoty.
Nasz nowy, pozorny sojusz z USA jest zaś chyba oparty tylko na kupowaniu sprzętu wojskowego od tego mocarstwa, więc bardziej przypomina typowy deal, czego politycy PiS chyba w pełnie nie rozumieją.
Przy tym afery, jak ta opisana powyżej, mogą uchodzić tylko za smutne dopełnienie i tak niezbyt wesołego obrazu.
Źródło: Onet
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU