Polityka i Społeczeństwo

Polska straci miliardy euro przez skandaliczne decyzje rządu. Unijni urzędnicy mają dość

Według najnowszych informacji serwisu Euractiv Polska nie odpuszcza negocjacji w sprawie europejskiego pakietu klimatycznego, zakładającego dojście do neutralności klimatycznej w 2050 roku. To między innymi nasz kraj, obok Czech, Węgier czy Estonii nie zgadza się na ten zapis. Sprzeciw wobec takim uzgodnieniom przypisuje zbyt małym środkom na modernizacje sektorów naszej gospodarki, które mielibyśmy otrzymać.

Takie stanowisko obecnego rządu jest tym bardziej dziwne, że to właśnie przez ich politykę jest coraz większe ryzyko, że Unia pozbawi nasz kraj m.in. środków na walkę ze smogiem, który także ma wpływ na osiągnięcie celów neutralności klimatycznej. Prawo i Sprawiedliwości znacznie wyżej niż walkę ze smogiem i zmianami klimatycznymi, stawia partykularne korzyści partyjnych bossów płynące z możliwości zarządzania unijnymi pieniędzmi. Jak to słusznie skomentowała Dominika Wantuch z “Gazety Wyborczej”, Ministerstwo Środowiska jest od wycinki Puszczy Białowieskiej, nieudolnej walki z setkami ton śmieci z całego świata zwożonego do naszego kraju oraz bezrefleksyjnego dotowania inwestycji ojca Tadeusza Rydzyka staje się właśnie synonimem ordynarnej pazerności na nie swoje pieniądze. W walce o utrzymanie łapy na miliardach euro, przewidzianych na walkę ze smogiem w ramach programu “Czyste powietrze” było gotowe zaryzykować ich całkowitą utratę, niż zgodzić się na choćby częściową decentralizację procesu rozdzielania pieniędzy przez banki i samorządy.

“GW” informowała ostatnio, że nie ma dalszej zgody Komisji Europejskiej na kontynuowanie unijnej pomocy przy programie „Czyste powietrze”. Informacja z Komisji o tym, że nie spotka się ona więcej z polską stroną i odwołuje Komitet Sterujący, trafiła już do przedstawicieli polskiego rządu, Banku Światowego, samorządowców, niezależnych ekspertów oraz urzędników Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i wojewódzkich funduszy ochrony środowiska. Wszystko przez to, że unijni urzędnicy mają dość wodzenia za nos przez partyjnych nominatów “dobrej zmiany”, którzy od wielu miesięcy jedynie pozorują próby wypracowania kompromisowego rozwiązania, które gwarantowałoby skuteczną i efektywną obsługę programu.

– “To spotkanie nie ma sensu, Komisja straciła cierpliwość. Od pół roku strona polska nie podejmowała żadnych decyzji niezbędnych dla reformy programu” – tak nieoficjalnie unijni eksperci komentują swoją decyzję. Ma ona niebagatelne znaczenie – program przewidziany był na 10 lat i zakładał dofinansowania do wymiany kopciuchów w kwocie 35 mld euro. Bez nich program stanie się atrapą, a polskie miasta, miasteczka i wsie pozostaną spowite w toksycznych pyłach, które każdego roku zabijają dziesiątki tysięcy Polaków.

W sieci nie brakuje bardzo stanowczych komentarzy, które działanie podwładnych ministra Kowalczyka nazywają niebywałym skandalem.

https://twitter.com/Zieloni/status/1145610743817150465

https://twitter.com/OlekMiszalski/status/1145604001943171072

Rząd Mateusza Morawieckiego będzie oczywiście przekonywał, że wina za utratę tych środków nie leży po ich stronie, a gdy tylko rozpocznie się sezon grzewczy, premier znów będzie obiecywał, że jego gabinet traktuje tę sprawę poważnie i że zdrowie Polaków jest dla niego priorytetem. Gdy jednak dodamy do dzisiejszej informacji także te, opisujące dramatyczną sytuację kolejnych oddziałów szpitalnych, które z braku lekarzy są zamykane do odwołania, to nikt nie powinien się już na to nabrać. Z kolei opozycja w kampanii wyborczej nie ma prawa pominąć tego tematu, by może jesienią do walki ze smogiem mogła już przystąpić nowa, niezapatrzona w energetykę opartą na węglu, ekipa rządowa.

Źródło: Gazeta Wyborcza / Euractive

fot. flickr/KPRM

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Michał Kuczyński

Michał Kuczyński - Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Z zamiłowania bloger i autor tekstów o charakterze publicystycznym. Interesuje się polityką i ekonomią. Prywatnie miłośnik piłki nożnej, muzyki rockowej i dobrego kina. Niegdyś zapalony wiolonczelista.
Zapraszam na mojego Twittera - @KuczynskiM

Media Tygodnia
Ładowanie