Polityka i Społeczeństwo

Raport europejskiego think tanku miażdżący dla władzy. Tak źle w Polsce jeszcze nie było

Mocne słowa ministra zdrowia. Szumowski nie zostawił suchej nitki na postawie prawicy
Fot. flicr.com/KPRM

Polscy pacjenci są coraz bardziej pozbawiani opieki w europejskim standardzie. Takie wnioski płyną z raportu Euro Health Consumer Index (EHCI) za rok 2018 autorstwa Health Consumer Powerhouse. Zgodnie z nim okazuje się, że polska opieka zdrowotna należy do najgorszych w Europie. Sytuacja była zła od wielu lat, jednak ostatnio nasza pozycja zaczęła niebezpiecznie zbliżać się do niechlubnego ostatniego miejsca na kontynencie. W tegorocznej edycji raportu odnotowaliśmy bowiem spadek z miejsca 7 od końca na 4 (w stosunku do 2017 r.). Wyprzedziły nas: Cypr, Bułgaria i Litwa i Grecja. W gronie 35 ocenianych państw od Polski wypadła gorzej jedynie Albania, Rumunia i Węgry. Okazuje się tym samym, że mimo deklaracji o wzroście nakładów finansowych i głośnych reform w postaci choćby sieci szpitali, jakość opieki zamiast doganiać najlepszych, to dalej przegrywa wyścig o zdrowie pacjentów.

W tegorocznym raporcie najlepiej wypadli Szwajcarzy (893 pkt. na 1000 pkt.). Nasz kraj zdobył w tym samym czasie 585 pkt. Autorzy raportu nie zostawiają przy tym suchej nitki na obecnej polityce rządu. Dostrzegają oni, że mamy dobrą jakość wykształcenia kadr oraz nasz system ma długą tradycję, ale wskazują równocześnie, że za spadek pozycji Polski odpowiada zły dobór priorytetów sprawujących władzę:

“Pomimo dobrego wykształcenia medycznego oraz długowiecznego systemu ochrony zdrowia finansowego z środków publicznych Polska w ciągu ostatnich lat nie wypada korzystnie w rankingu EHCI (…) W ostatnich latach rządy (Węgier i Polski -przyp.red.) zdają się koncentrować na rzeczach innych niż optymalne prowadzenie kraju – tj. ograniczanie wolności prasy, upolitycznianie systemu sądownictwa czy nietolerancyjna polityka imigracyjna lub podnoszenie kwestii zakazu aborcji. (…) Społeczeństwo i pracownicy medyczni zasługują na więcej.”
Wchodząc w szczegóły okazuje się, że polska jest 9 od końca jeśli chodzi o dostępność lekarzy pierwszego kontaktu, gdzie wielu pacjentów nie ma możliwości dostać się do gabinetu tego samego dnia. 12-ści od końca jesteśmy jeśli chodzi o czas oczekiwania na zabieg chirurgiczny (zdecydowana większość pacjentów musi czekać ponad 3 miesiące). Tylko w siedmiu krajach jest gorzej jeśli chodzi o dostęp do leczenia onkologicznego – chemioterapii od momentu zlecenia terapii. Powyższe choć nie wyglądają dobrze, to jednak daleko im do wskazanej na początku artykułu 4 pozycji od końca. Wpływ na taki wynik ma jednak tragiczny wynik Polski w strategicznym dla całego systemu wskaźniku – przeżywalności pacjentów onkologicznych. Gorszy procent przeżywalności pacjentów z rakiem od Polski ma jedynie Rumunia z wynikiem w granicach 45%.  Kiedy jednak Polska wciąż ma sporo pracy, aby przebić próg 50% przeżywalności pacjentów, to w tym samym czasie Szwecja osiąga wyniki na poziomie 71%, a wiele krajów zachodniej Europy ma rezultaty niewiele od wspomnianego odbiegające.
Nasz kraj w dół ciągnie jednak także pokłosie bierności rządu wobec postulatów osób niepełnosprawnych. W zakresie świadczeń opiekuńczo-pielęgnacyjnych Polska wypada tragicznie zarówno w zakresie wsparcia niepełnosprawnych jak i seniorów. Popularne na zachodzie domowe świadczenia opiekuńcze gwarantowane są w naszym kraju dla niespełna 1% osób w wieku powyżej 65 lat.
Opisany raport pokazuje, że reforma systemu ochrony zdrowia wciąż pozostaje tylko w sferze deklaracji. Codzienne podejście decydentów często sprawy nie ułatwia, tak jak wtedy, gdy podjęto decyzje, że finansowanie systemu wbrew obietnicom będzie wyliczane w stosunku do zeszłorocznego PKB, a nie bieżącego, przez co w NFZ w tym roku jest o 7 mld zł mniej. Widać wyraźnie, że aby w jakości opieki nad pacjentem coś realnie się zmieniło, to na ochronę zdrowia musi zostać postawiony znacznie większy priorytet.
Fot. flicr.com/KPRM

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”200″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie