Polityka i Społeczeństwo

Dymisja szefa MSWiA to konieczność? “Instytucje publiczne nie zdały egzaminu”

Fot. Flickr

Maciej Kisilowski, profesor prawa i zarządzania publicznego w Central European University w Budapeszcie, udzielił bardzo mocnego wywiadu dzisiejszej Rzeczpospolitej o odpowiedzialności politycznej oraz standardach, jakie są nie tylko na Zachodzie praktykowane po tak olbrzymich tragediach, jaka spadła na Polskę w Gdańsku. Według Kisilowskiego instytucje publiczne po zabójstwie Pawła Adamowicza nie zdały egzaminu.

“(…) Nie jest normalne w demokratycznym kraju, że polityk opozycji przygotowuje rodzinę na swoje aresztowanie, że jego rodzina żyje w strachu. Że ignoruje się publiczne groźby formułowane wobec tego polityka. Jeśli tak bezwzględnie wykorzystuje się władzę do nękania opozycji, to równocześnie ponosi się polityczną i moralną odpowiedzialność za bezpieczeństwo liderów tej opozycji (…)” – mówi Rzeczpospolitej profesor, wskazując na odpowiedzialność władz za gdański dramat. Kisilowski uważa, że tylko bardzo szczegółowe śledztwo, obejmujące procedury reagowania na sygnały o zagrożeniu bezpieczeństwa polityków może wyjaśnić okoliczności zabójstwa.

“Tupolewizmem w wersji prawicowo-autorytarnej” nazywa Kisilowski brak odpowiedniej reakcji na sygnały wysyłane przez matkę zabójcy – “(…) Przyczyny najpewniej leżą gdzieś na styku upartyjnienia, zaniedbań, bylejakości, braku poczucia odpowiedzialności. To taki tupolewizm, tym razem w wersji prawicowo-autorytarnej (…)”. Dlatego koniecznością jest podanie się do dymisji Joachima Brudzińskiego i Zbigniewa Ziobry, co jest niezbędne do przeprowadzenia niebudzącego wątpliwości śledztwa. Jako przykład podaje rezygnację ze stanowiska szefa MSW na Słowacji po zabójstwie dziennikarza śledczego i dymisję samego premiera – “W USA Jeff Sessions, ultrakonserwatywny prokurator generalny gorąco popierający prezydenta Trumpa, wyłączył się z dochodzenia w sprawie wpływu Rosji na wyniki wyborów prezydenckich i powołał niezależnego prokuratora. Takie powinny być standardy i nasze oczekiwania (…)” – podsumowuje, opisując pryncypia w innych państwach.

​Po ujawnieniu przez TVN24 notatki przesłanej przez Służbę Więzienną policji​, z której jasno wynika jak bardzo zradykalizowany był Stefan W., słowa o “tupolewizmie w wersji prawicowo-autorytarnej” nie są żadnym nadużyciem. To brutalne, ale prawdziwe nazwanie rzeczy po imieniu. Jeżeli policja dostaje informację od matki o dziwnym zachowaniu syna, o planowaniu napadu z użyciem maczety, a potem ujawniają się “antydemokratyczne poglądy”, to jest to forma ekstremizmu, który w dobrze funkcjonującym państwie jest monitorowany.

Borykająca się z ekstremizmem Francja uruchomiła ostatnio specjalną komórkę w tamtejszym odpowiedniku polskiej Służby Więziennej do monitorowania zachowań więźniów, przechodzących radykalizację w zakładach karnych. Wszelkie zaobserwowane zmiany w zachowaniu osadzonych są przesyłane na policję i analizowane. Oczywiście, ktoś może powiedzieć, że jest to związane z islamistami, którym w najbliższym czasie kończą się wyroki i opuszczą mury więzienne. Sęk w tym, że zarówno Stefana W., jak i i ekstremistów z francuskich więzień łączy nić i jest to radykalizacja na tle politycznym. 

Źródło: Rzeczpospolita

Fot. Krystian Maj / KPRM

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”200″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie