Polityka i Społeczeństwo

Działania Morawieckiego poważnie zaszkodziły przedsiębiorcom. Gigantyczne fiasko planu premiera

Mateusz Morawiecki obiecywał uczynić małe i średnie firmy swoim “oczkiem w głowie”. Rządzący chwalili się konstytucją dla biznesu, niskim ZUS i CIT, które miały dać firmom przysłowiowy wiatr w żagle. Mimo hucznej propagandy tak się jednak nie stało. Od trzech lat zatrudnienie w małych i średnich przedsiębiorstwach… maleje. Wszystko to w warunkach rekordowo niskiego bezrobocia. I niestety nie możemy powiedzieć, jak chciałaby tego władza, że dzieje się tak, ponieważ polskie firmy zaczęły nagle błyskawicznie awansować do grupy dużych przedsiębiorstw.

Obserwując sytuację na całym rynku pracy, widać bowiem wyraźną marginalizację małych i średnich firm. Kiedy wśród nich maleje zatrudnienie, to w tym samym czasie dynamicznie rośnie zatrudnienie w dużych przedsiębiorstwach, które oferują najwyższe wynagrodzenia oraz osiągają najwyższą wydajność pracy. Tej grupy wsparcie rządu nie dotyczyło, a jedynie uderzyły nowe podatki i formalności wynikające z uszczelniania. Dynamicznie rośnie zaś sektor mikroprzedsiębiorstw (zatrudniających do 9 osób), w którym w ostatnie trzy lata pracę znalazło pół miliona osób.

Jak wskazuje Forum Obywatelskiego Rozwoju, takie dane uwydatniają silne bariery rozwojowe w gospodarce. Warunki prowadzenia działalności utrudniają bowiem rozwój firm, które tkwią w stagnacji. Wyjaśnia dlaczego rozwój dotowanych przez rząd mikroprzedsiębiorstw nie przekłada się na rozwój sektora małych i średnich firm. Oznacza to, że zapowiedzi Morawieckiego o spektakularnym rozwoju polskiej przedsiębiorczości okazały się farsą. Zabrakło bowiem tego co najważniejsze, czyli stworzenia przyjaznego klimatu do prowadzenia działalności ogólnie, a nie dla wybranych wąskich grup.

Omawiane statystyki pokazują proste konsekwencje populizmu w polityce gospodarczej, gdzie zamiast realnych reform prowadzono działania na pokaz, co udowodniły “małe” PIT i CIT, które nie objęły miażdżącej większości firm. Z uprawiania pozorów jednak nie da się stworzyć rozwoju, o czym właśnie się przekonujemy.

fot. flickr/KPRM

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”200″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie