Polityka i Społeczeństwo

Ciekawa kampania społeczna Fundacji Batorego. Tego o polskim społeczeństwie powinien dowiedzieć się dziś każdy

Fot. YouTube

Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę powstało wiele mniej, bądź bardziej przemyślanych sposobów na upamiętnienie minionego wieku. Choć gros z nich odwoływało się, siłą rzeczy, do historii na uwagę zasługują te tyczące się przyszłości. Czy to z pomocą propagandy, czy bez niej, wraz z upływem czasu uwydatniają się dobre wspomnienia. Tymczasem dziś, w pozornie podzielonym dziś polskim społeczeństwie większość z nas nie wie z jakimi sporami musieli się mierzyć nasi przodkowie.

https://twitter.com/BatoryFundacja/status/1077209178404544512

I właśnie na przekór retoryce, według której Polska podzielona jest na dwa zwaśnione obozy – Polskę A i B, sort gorszy i lepszy, Polaków prawdziwych i tych mniej, z okazji 100-lecia niepodległości Fundacja Batorego wystartowała z kampanią społeczną jakajestpolska.pl. Pomysłodawcy akcji podkreślają, że są zmęczeni wszechobecną opowieścią o dwóch zwaśnionych plemionach i w stu pytaniach, w trochę poważny i trochę żartobliwy sposób udowadniają, że różnic jest więcej niż się spodziewaliśmy. Ale też łączy nas więcej. W wielu kwestiach jesteśmy różni, jest to dobre, normalne i nie musi prowadzić do nienawiści. 

Rozkład odpowiedzi na pytania układa się w obraz biało-czerwonej flagi. Jak nietrudno się spodziewać, nie przypomina ona równych proporcji sztandaru Rzeczpospolitej. Na dzisiaj Polacy są najbardziej zgodni w kwestii przeprowadzania badań prenatalnych – aż 98% z osób udzielających odpowiedzi jest przeciwnych ich zakazywaniu.

Oczywiście, wiele pytań jest nieprecyzyjnych. Choćby w pytaniu o to, czy konstytucja powinna być zmieniona, tylko 27% odpowiadających popiera ten postulat i jest to w obliczu rządów Prawa i Sprawiedliwości zrozumiałe. Tyle że 58% chciałoby przyjęcia waluty euro – a to wymaga właśnie zmian w konstytucji.

Ankieta nie pozwala również na wyrażenie zdania pośredniego. Na przykład podam ww. kwestię badań prenatalnych. Czy zdeklarowani przeciwnicy nie pozwoliliby na badanie ultrasonograficzne?

Mimo tego kampania społeczna Fundacji Batorego doskonale daje kłam retoryce dwóch zwaśnionych, ale nie plemion, lecz obozów politycznych. Obozów politycznych, które też składają się z działaczy o różnych poglądach, które retorykę zwaśnionych plemion, albo narzuciły, albo przyjęły, bo tak, niestety, dziś łatwiej prowadzić politykę. Pamiętajmy, że różnić się jest normalne, a każdy pogląd może być potencjalnie słuszny.

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”220″ header=”big” cover_photo=”show” locale=„pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie