Polityka i Społeczeństwo

Komisja Europejska nie odpuszcza “dobrej zmianie”. Kapitulacja w sprawie Sądu Najwyższego to za mało

Żenujący atak na Unię prawicowego dziennikarza. W ten poziom ignorancji aż trudno uwierzyć
Fot. Flickr/EP

Wiele miesięcy temu, wiceszef Komisji Europejskiej i twarz tej instytucji w walce o przestrzeganie przez Polskę zasad państwa praworządnego mówił, że w kwestii niezależności wymiaru sprawiedliwości nie ma miejsca na kompromisy, bowiem tu sytuacja jest w zasadzie zero-jedynkowa tj. sądownictwo albo niezależne od władzy jest, albo nie. Stąd też od początku przekonanie polskich władz, że spektakularna kapitulacja w sprawie usunięcia z Sądu Najwyższego najstarszych sędziów pozwoli im utrzymać w mocy niekonstytucyjne uzależnienie Krajowej Rady Sądownictwa i sądów powszechnych od władzy wykonawczej i ustawodawczej było skazane na niepowodzenie. Potwierdziło to wczorajsze, trzecie już wysłuchanie Polski na Radzie ds. Ogólnych, w ramach procedury z art. 7 Traktatu o UE.

Z relacji dyplomatów wynika, że wiceszef KE Frans Timmermans wskazał, iż zmiany w ustawie o SN to owszem krok w dobrym kierunku, jednak nie kończy sprawy. Podkreślił, że wiele rekomendacji Komisji Europejskiej dotyczących zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości nie doczekało się realizacji. Zwracał w tym kontekście uwagę m.in. na kwestie dotyczące Krajowej Rady Sądownictwa i sądów powszechnych. Podkreślił też, że dlatego w tej sprawie powinien być kontynuowany dialog. Inne źródła donoszą, że choć przedstawiciele państw biorących udział w wysłuchaniu pozytywnie oceniły uchwalenie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, to jednak wciąż bardzo duże emocje zwraca sposób powoływania dziś sędziów zarówno do KRS, jak i przez nią oraz bardzo upolityczniona kwestia odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów. 

Minister ds. europejskich Konrad Szymański, który reprezentował Polskę stoi na stanowisku, że Polska wykonała już wystarczający gest dobrej woli, by Komisja Europejska ze sprawy przeciwko Polsce się wycofała. Jego zdaniem wiele państw UE chciałoby, aby procedura art. 7 wobec Polski była bliżej wygaszenia, a obecnie jest ona przeciągana. – Wszystkie te pytania już były zadane i myślę, że wszystkie odpowiedzi również zostały udzielone w sposób niezwykle szczegółowy i niezwykle rzeczowy – ocenił polski minister. Biorąc jednak pod uwagę fakt, iż upolitycznienie polskiego wymiaru sprawiedliwości jest już faktem, to trudno spodziewać się, by Komisja Europejska Polsce “odpuściła”, zwłaszcza jeśli Frans Timmermans zostanie szefem Komisji Europejskiej, na co ma duże szanse.

Źródło: Parlamentarny.pl

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”200″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Michał Kuczyński

Michał Kuczyński - Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Z zamiłowania bloger i autor tekstów o charakterze publicystycznym. Interesuje się polityką i ekonomią. Prywatnie miłośnik piłki nożnej, muzyki rockowej i dobrego kina. Niegdyś zapalony wiolonczelista.
Zapraszam na mojego Twittera - @KuczynskiM

Media Tygodnia
Ładowanie