Gospodarka

Polska gospodarka nie ma sternika? Zatrważające dane, o których nie usłyszycie w TVP

W przekazach medialnych przyzwyczailiśmy się do szybkiego wzrostu gospodarczego. Ten stał się podstawą dla spektakularnego spadku bezrobocia i wzrostu wynagrodzeń, które poprawiły warunki życia w naszym kraju. Jednak, wbrew oczekiwaniom niektórych środowisk, prosperity może nie trwać wiecznie. Najnowsze dane z polskiej gospodarki okazują się bowiem niepokojące. Sprzedaż detaliczna wypada znacznie poniżej oczekiwań ekonomistów, co zaczyna budzić obawy, czy przewidywane przez wielu spowolnienie nie przyjdzie do Polski szybciej niż się spodziewano.

Sprzedaż detaliczna w Polsce w cenach stałych wzrosła bowiem o zaledwie 3,6% rok do roku we wrześniu 2018 r. W ujęciu miesięcznym odnotowano zaś zaskakujący spadek o 3,9%. To znacznie gorsze dane niż przewidywał rynek, który liczył na wzrost na poziomie 6,2%. Z danych GUS wynika, że we wrześniu sprzedaż detaliczna spadła najbardziej w sektorze pojazdów mechanicznych: -7 % rok do roku.

Nie są to jednak jedyne niepokojące dane. Zgodnie z danymi GUS dynamika produkcji przemysłowej w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób zmniejszyła się we wrześniu do 2,8% rok do roku, wobec 5,0% jeszcze w sierpniu. Miesiąc do miesiąca możemy mówić o spadku produkcji o 0,7%.

Powyższe dane budzą obawy, że tempo wzrostu gospodarczego już w 2019 roku może być niższe niż zakładano, co jest szczególnie uzasadnione, zważywszy że wciąż oparty jest on w naszym kraju w głównej mierze właśnie na konsumpcji. Oznaczać to może zatem niższe wpływy budżetowe w tak ważnym roku wyborczym.

Opisane statystyki to wciąż jednak za mało, aby mówić o trendzie, jednak powinny one wzbudzić czujność. Wiadomo było bowiem od dawna, że utrzymanie obecnego tempa wzrostu jest długoterminowo niemożliwe, co nie zmienia jednak faktu, że prowadzona polityka gospodarcza musi elastycznie reagować na zmieniające się warunki gospodarcze. Zależnie bowiem od postawy polityków wahania światowej koniunktury mogą silniej lub słabiej oddziaływać na fundamenty krajowego wzrostu gospodarczego. Organy państwa mogą zatem już wkrótce stanąć przed ważnym wyzwaniem.

Źródło: businessinsider.com.pl

Fot. flickr/ KPRM

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”220″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie