Partia Kaczyńskiego, po jego zakazie kandydowania w wyborach samorządowych osobom pracującym w spółkach Skarbu Państwa, trzeszczy ponownie w szwach. Póki co, poparcie wyborców pozostaje wciąż na dosyć wysokim poziomie, jednak partie opozycyjne zaczynają rosnąć w siłę i takie wydarzenia, jak zorganizowane przez nich „Alternatywne Zgromadzenie Narodowe”, tylko wzmacniają ich siłę.
Koalicja lepsza niż prawica
Najnowszy sondaż Pollster dla „Super Ekspesu” przynosi pozytywne wieści dla opozycji. Pomimo tego że PiS samodzielnie dominuje, osiągając 40 proc. poparcie, to jednak, po zsumowaniu wyników partii z „prawdziwej opozycji”, tj. PO, SLD, PSL i .N otrzymujemy rezultat o 6 punktów proc. lepszy od notowania Zjednoczonej Prawicy. PO uzyskuje 27 proc., SLD 8 proc., PSL 6 proc. a .Nowoczesna 5 proc. Poparcie dla Kukiz ’15 oscyluje wokół 9 proc.
Takie wyniki oznaczają, że PiS ma z kim przegrać, pod warunkiem stworzenia szerokiej koalicji partii opozycyjnych.
Polacy przestają wierzyć w zwycięstwo PiS-u
To nie koniec złych wieści dla Kaczyńskiego i spółki: Polacy coraz mniej wierzą w ich zwycięstwo w wyborach samorządowych. Z sondażu Ariadna dla wp.pl wynika, że 47 proc. obywateli obstawia zwycięstwo partii rządzącej , jednak jest to o 5 punktów mniej niż w poprzednim badaniu. Aż o 9 punktów proc. do 30 proc. wzrosła liczba osób niewierzących w triumf Prawa i Sprawiedliwości. Blisko co drugi badany (49 proc.) uważa, że Prawo i Sprawiedliwość wygra również wybory parlamentarne w 2019 r. To wzrost o 2 punkty procentowe. 29 proc. rodaków twierdzi, że PiS poniesie porażkę.
Zmiany w sądach bez poparcia
Politycy partii rządzącej, przy okazji demolowania sądownictwa, często używają argumentu o szerokim poparciu społecznym dla ich „reformy”. Najnowsze badania zdają się temu przeczyć. Według IBRIS dla „Rzeczpospolitej” Polacy nie wierzą w to, że reformy sądownictwa poprawią jego jakość. Tylko 30 proc. ocenia pozytywnie zmiany w Trybunale Konstytucyjnym, czyli mniej niż wynosi poparcie PiS w tym samym badaniu (37,4 proc.). Negatywną ocenę wystawia aż 50 proc. badanych.
Respondenci zostali zapytani o zaufanie do sądów w Polsce, a w kolejnym pytaniu o to, czy zmiany wprowadzone przez rządzących poprawią sytuację w tym zakresie. Ponad 24 proc. badanych nie ufa sądom wcale lub w znikomym stopniu, ponad 32 – ufa w stopniu średnim, a tylko 34 proc. ma zaufanie do tych instytucji. Ponad 44 proc. uważa, że zmiany będą mieć negatywny wpływ na poziom zaufania, a tylko 26 proc. twierdzi, że pozytywny. Tylko 35 proc. wierzy w niezależność sadów, a 47 proc. uważa, że zmniejszy się ona po wprowadzeniu zmian przez PiS.
W badaniu SW Research dla rp.pl padło pytanie o to, czy I. Prezes SN, Małgorzata Gersdorf, powinna pełnić swoja funkcję do 2020 roku, czyli zgodnie z konstytucją. Wyniki jednoznacznie wskazują na to, iż Polacy nie gęsi i swoją konstytucję mają i rozumieją.
Duda przed Trybunał
Według ponad połowy Polaków (53 proc.) prezydent Duda powinien stanąć przed Trybunałem Stanu za swoje postępowanie-tak wynika z badania panelu Ariadna dla wp.pl. 55 proc. twierdzi, że ponosi on winę za konflikt z sędziami, choć tyle samo uważa, iż pragnie on pomóc w rozwiązaniu problemów w polskim sądownictwie. Połowa badanych, dokładnie 50 procent, jest zdania, że Andrzej Duda stoi na straży konstytucji. 39 proc. pytanych uważa przeciwnie. Nie ma zdania na ten temat 11 procent.
Mniej niż połowa ankietowanych, bo 47 proc. uważa, że prezydent jest neutralny i obiektywny. Obiektywizmu i neutralności odmawia Andrzejowi Dudzie 40 proc.
Sprawy w Polsce idą w złym kierunku?
Niemal połowa Polaków (47 proc.) uważa, że sytuacja w kraju zmierza w dobrym kierunku; przeciwnego zdania jest jedna trzecia (34 proc.) – wynika z najnowszego badania CBOS. W lipcu pogorszyła się natomiast ocena rozwoju polskiej gospodarki. W porównaniu z czerwcem wzrósł odsetek respondentów określających sytuację gospodarczą w Polsce jako przeciętną (36 proc., wzrost o 5 punktów proc.). Mniejsza część badanych niż przed miesiącem ocenia ją zarówno dobrze (47 proc., spadek o 3 punkty), jak i źle (10 proc., spadek o 2 punkty). Trzech na pięciu respondentów (60 proc., od czerwca spadek o 2 punkty proc.) twierdzi, że im i ich rodzinom żyje się dobrze, mniej więcej jedna trzecia (35 proc., wzrost o 3 punkty) określa swój poziom życia jako przeciętny, a tylko nieliczni (5 proc.) są z niego niezadowoleni.
Od ubiegłego miesiąca nieco pogorszyły się przewidywania dotyczące sytuacji gospodarczej. Obecnie mniej niż jedna trzecia badanych spodziewa się, że w ciągu najbliższego roku stan gospodarki się poprawi (31 proc., spadek o 4 punkty procentowe). Obawiający się pogorszenia stanowią 11 proc. badanych. Największa część respondentów (47 proc., wzrost o 4 punkty) nie prognozuje zmian w tej dziedzinie. Jak podaje CBOS, większość badanych – tak jak w ubiegłym miesiącu – spodziewa się utrzymania poziomu życia swojego i swoich rodzin (61 proc., od czerwca wzrost o 3 punkty proc.) i sądzi, że warunki materialne ich gospodarstw domowych się nie zmienią (68 proc.). W obu tych wymiarach poprawę w ciągu najbliższego roku przewiduje niemal jedna czwarta respondentów (po 24 proc.). Pogorszenia obawia się mniej niż jedna dziesiąta ogółu (odpowiednio: 6 proc. i 8 proc.).
Źródło: onet.pl fakt.pl rp.pl CBOS
fot. Shutterstock/360b
POLUB NAS NA FACEBOOKU
[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”250″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU