Polityka i Społeczeństwo

Sędziowie Sądu Najwyższego kontratakują. Ten ruch utrudni PiS skok na sądy?

Sędziowie Sądu Najwyższego kontratakują. Ten ruch utrudni PiS skok na sądy?
fot. flickr/PO

Dzisiejszy dzień przyniósł kolejny ważny moment w walce o niezależność sądownictwa w Polsce. Zgromadzenie Ogólne Sądu Najwyższego nie podporządkowało się bowiem politycznej woli obozu rządzącego i rzuciło w obronie ładu konstytucyjnego rękawicę władzy. Podczas dzisiejszego posiedzenia sędziowie przyjęli bowiem dwie kluczowe uchwały. W pierwszej zdecydowali się na akt nieposłuszeństwa i jednogłośnie przyjęli, że sędzia Małgorzata Gersdorf pozostaje zgodnie z Konstytucją RP pierwszym prezesem SN do dnia 30 kwietnia 2020 r. W dokumencie czytamy:

“My sędziowie Sądu Najwyższego uczestniczący w Zgromadzeniu Ogólnym SN w dniu 28 czerwca 2018 r., pamiętając o złożonym ślubowaniu sędziowskim i wierni Konstytucji RP, która jest najwyższym prawem RP, stwierdzamy, że sędzia SN prof. Małgorzata Gersdorf zgodnie z bezpośrednio stosowanym art. 183 ust 3 konstytucji pozostaje do dnia 30 kwietnia 2020 r. pierwszym prezesem SN, kierującym instytucją, w której pełnimy nasza służbę społeczeństwu”

Druga uchwała związana jest z usunięciem sędziów ze składu SN po 4 lipca, kiedy to wchodzi w życie narzucony przez PiS nowy wiek emerytalny, który celowo ma z automatu pozbawić funkcji znaczną część składu Sądu Najwyższego. Zgromadzenie uznało, że jest to naruszenie przez władzę ustawodawczą jednej z podstawowych gwarancji niezależności sądownictwa, co zakłóci normalne funkcjonowanie sądów.

Rzecznik SN wskazał jasno, że organ ten stoi na straży porządku konstytucyjnego, a ten jest w Polsce jasny. Konstytucja jest nadrzędnym aktem prawa, którego zapisy nie mogą być modyfikowane za pomocą ustaw, które z definicji muszą być w zgodzie z samą konstytucją. Tymczasem w ustawie zasadniczej kadencja I prezesa SN jest uregulowana.

Tym samym walka o sądy nie jest jeszcze skończona i władza będzie musiała podjąć się dalszego wysiłku, aby podporządkować sobie Sąd Najwyższy. Oczywiście decyzja sędziów nie zablokuje działań PiS, ale może je przynajmniej opóźnić. Czas jest jednak kryterium, ponieważ każde wydłużenie okresu niezależności Sądu Najwyższego to zarazem ograniczenie szkód wyrządzanych przez obóz władzy w wymiarze sprawiedliwości. Ma to zaś olbrzymie znaczenie dla późniejszej naprawy sądownictwa już po zakończeniu rządów dobrej zmiany.

Źródło: onet.pl

fot. flickr/PO

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”220″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie