Gospodarka

Raje podatkowe bliżej niż myślisz

Raje podatkowe

Międzynarodowa organizacja pozarządowa, OXFAM International, zajmująca się walką z ubóstwem i głodem na świecie, opublikowała raport na temat największych światowych rajów podatkowych, które pomagają unikać podatku korporacyjnego. W pierwszej dziesiątce tej niechlubnej listy znajdują się Luksemburg, Irlandia, Cypr i Holandia.

Władze krajów, będących rajami podatkowymi, pomagają wielkiemu biznesowi oszukiwać krajowe administracje podatkowe na miliardy dolarów każdego roku. Pomagają one utrzymywać niesprawiedliwą redystrybucję dochodów i odbierają milionom ludzi szansę na lepsze życie” – skomentował w rozmowie z serwisem POLITICO.EU Esme Berkhout, doradca OXFAM.

Ranking przedstawia się następująco: Bermudy, Kajmany, Holandia, Szwajcaria, Singapur, Irlandia, Luksemburg, Curacao, Hong Kong, Cypr, Wyspy Bahama, wyspa Jersey, Barbados, Mauritius oraz Wyspy Dziewicze. Jednym z kluczowych kryteriów uznania krajów za posiadające szkodliwy system podatkowy była zerowa stawka podatku korporacyjnego, które zdaniem organizacji uderza w uczciwie płacących podatki. W oświadczeniu OXFAM dodaje, że braki w budżecie spowodowane ubytkami z tytułu bezprawnej optymalizacji podatkowej doprowadzają do sytuacji, w której rządy zmuszone są podnosić podatki konsumpcyjne, a to z kolei bezpośrednio uderza w najsłabiej uposażonych.

Unijne kraje umieszczone w raporcie, już dziś znajdują się na cenzurowanym przed Komisją Europejską, która oskarża Luksemburg, Holandię i Irlandię o wspomaganie międzynarodowych koncernów. Głośno w ostatnich miesiącach było choćby o 13 miliardach podatkowego domiaru, związanego z udzieleniem firmie Apple niespotykanej ulgi podatkowej za 2014 r. i ustalenia stawki CIT w wysokości 0,005%. Lada moment można się spodziewać podobnych domiarów w krajach Beneluxu, gdzie z preferencyjnych stawek korzystają Fiat Chrystler Automobiles czy Starbucks.

Niestety wiele wskazuje na to, że moc sprawcza Komisji Europejskiej jest nikła, a konkurencja na rynku umilania życia koncernom z roku na rok się zwiększa. Na nic zdają się zalecenia, raporty czy wylewanie krokodylich łez po aferach LuxLeaks czy Panama Papers. Raport organizacji EURODAD (European Network on Debt and Development) wskazuje, że w ostatnich latach liczba preferencji podatkowych, udzielonych korporacjom w krajach UE, wzrosła o ponad 50%, najbardziej w Luksemburgu i Belgii.  Komisja Europejska w odpowiedzi na naganne praktyki kolejnych rządów chce zaproponować skonsolidowanie podatku korporacyjnego na poziomie całej UE, jednak napotyka na opór wielu ministrów finansów krajów członkowskich, którzy uważają ten pomysł za zbyt kontrowersyjny.

Problem jednak istnieje i w najbliższych latach państwa unijne będą się musiały z nim zmierzyć. Brak reakcji może bowiem doprowadzić do faktycznego zlikwidowania opodatkowania wielkich korporacji. Najbardziej zapłacą za to najbiedniejsi.

Źródło: OXFAM POLICY PAPER SUMMARY

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Michał Kuczyński

Michał Kuczyński - Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Z zamiłowania bloger i autor tekstów o charakterze publicystycznym. Interesuje się polityką i ekonomią. Prywatnie miłośnik piłki nożnej, muzyki rockowej i dobrego kina. Niegdyś zapalony wiolonczelista.
Zapraszam na mojego Twittera - @KuczynskiM

Media Tygodnia
Ładowanie