Polityka i Społeczeństwo

Sędziowie stanowczo przeciwko partyjnym kandydatom do KRS. Stowarzyszenie Iustitia zabiera głos w sprawie

Od 11.00 trwa nadzwyczajne plenarne posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa. Ma ono związek z upublicznieniem listy kandydatów do KRS. W styczniu Rada zaapelowała do sędziów, by nie zgadzali się kandydować w wyborach nowych członków KRS. Rada stwierdziła wtedy, że żaden sędzia nie powinien wziąć udziału w tych wyborach, aby „dochować wierności ślubowaniu sędziowskiemu. Podobny apel w lutym wystosowało największe stowarzyszenie sędziów w Polsce – SSP Iustitia. Wobec zgłoszenia się do wyborów 18 kandydatów, stowarzyszenie zawnioskowało o usunięcie ze swoich szeregów siedmiu z nich. Prawdopodobnie 6 marca na posiedzeniu Sejmu, po raz pierwszy wyboru sędziów dokonają posłowie, czyniąc w ten sposób KRS marionetkową instytucją.

Większość z kandydatów jest w jakiś sposób związana z PiS. Oni, bądź ich bliscy, objęli stanowiska prezesów sądów na podstawie decyzji ministra Ziobry, ich kandydatury zostały zgłoszone przez osoby związane z Ministerstwem Sprawiedliwości, bądź pracowali dla niego w delegacji. Wg SSP Iustitia kandydowanie do podporządkowanej politykom Rady jest legitymizowaniem przepisów niezgodnych z trójpodziałem władzy. Stowarzyszenie stwierdziło, że “udział w niekonstytucyjnej procedurze powoływania członków KRS świadczy o braku poszanowania dla wartości i celów statutowych stowarzyszenia, wśród których zasadniczą rolę odgrywa umacnianie niezależności sądów i niezawisłości sędziów”. Wobec tego, podczas ostatniego, lutowego zgromadzenia wezwano do rezygnacji z ubiegania się o zasiadanie w podporządkowanej KRS. Teraz zaś zarząd SSP Iustitia złożył wniosek o wykluczenie z grona członków: Dariusza Drajewicza, Marka Jaskulskiego, Joanny Kołodziej-Michałowicz, Jędrzeja Kondka, Macieja Nawackiego, Roberta Pelewicza i Rafała Puchalskiego.

Stowarzyszenie sędziów wykluczyło już ostatecznie jednego ze swoich członków, wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka za wspieranie działań prowadzących do uchwalenia zmian w ustawach o ustroju sądów powszechnych i o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz nowej ustawy o Sądzie Najwyższym. Piebiak odwołał się od decyzji zarządu.

W przeddzień przeprowadzanej w pośpiechu czystki w polskim sądownictwie, łatwo wyczuć niepokój wśród sędziów. Cieszy, że dzielone z uporem środowisko sędziowskie trwa w zgodnym stanowisku wobec gwałtu na podstawowej zasadzie demokratycznego państwa. KRS podczas trwającego nadzwyczajnego posiedzenia w zdecydowany sposób podejmuje uchwały wyraźnie wymierzone przeciwko bandyckim zmianom: dziękuje za obywatelską postawę Obywateli RP, wszystkich protestujących, na przyszłość apeluje o “dbałość o utrzymanie ustrojowej pozycji władzy sądowniczej”. Wobec nieuniknionego cieszy więc, że sędziowie dotrwali do końca względnie niepodzieleni. Teraz, z wyznaczonym sobie testamentem, dają nadzieję, że pisowskie zmiany są tylko tymczasowe.

fot. Flickr/Sejm RP

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”220″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie