Polityka i Społeczeństwo

Polskę czekają miliardowe kary za smog. Dziś ważny wyrok w Luksemburgu

Świadomość polskich obywateli o zalegającym w polskich miastach smogu rośnie z roku na rok, jednak wciąż jest przez wielu ignorowana czy lekceważona. A to błąd – z powodu zalegających pyłów nasilają się choroby układu oddechowego, osłabiana jest nasza odporność i zwiększa się podatność na choroby nowotworowe. W Unii Europejskiej już 13 lat temu, w 2005 roku wdrożona została dyrektywa w sprawie walki ze smogiem i przestrzegania norm szkodliwego pyłu zawieszonego PM10. Polska do tej pory postanowień tej dyrektywy konsekwentnie nie realizowała i teraz może ją czekać za to gigantyczna kara. Polskie miasta wciąż znajdują się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych w Europie, a dni, w których normy są przekraczane, jest nieraz i 150 w roku.

Na dziś Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zapowiedział wydanie wyroku w tej sprawie. Orzeknie, czy brak jakichkolwiek działań ze strony polskiego państwa zmierzających do ograniczenia emisji pyłów zawieszonych jest naruszeniem przepisów Unii Europejskiej. Trudno spodziewać się innego wyroku niż nakładającego kary. Jak pisze Gazeta Wyborcza i portale branżowe, wyrok jest przesądzony. Nasz kraj nie podjął żadnych skutecznych działań, które pomogłyby walczyć ze smogiem i obniżyłyby wartość trujących substancji w powietrzu. To właśnie stało się podstawą skierowania przez Komisję Europejską pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości w czerwcu 2016 r.

„Zanieczyszczenie pyłem PM10 w Polsce jest spowodowane głównie przez niską emisję i stosowanie słabej jakości paliw stałych do ogrzewania gospodarstw domowych. Komisja Europejska uznała, że środki legislacyjne i administracyjne podjęte, by ograniczać zanieczyszczenie powietrza, są niewystarczające” – pisała Komisja w skardze. A Iris Petsa, rzecznik KE ds. środowiska, jeszcze przed skargą podkreślał na łamach „Wyborczej”: Uchybienia są ciągłe i Polska nic z tym nie robi.

Wydanie wyroku stwierdzającego naruszenie unijnej dyrektywy nie jest jeszcze jednoznaczne z nałożeniem gigantycznych kar (według NIK mogłoby chodzić nawet o 4 mld złotych), jednak zmusza polski rząd do natychmiastowego działania w kierunku ograniczenia problematyki smogu w Polsce. Na to jednak, jak wiemy, nie ma w Polsce pieniędzy, a tanim kosztem zrobić się tego po prostu nie da. Mimo deklaracji premiera Morawieckiego z expose, że chce walczyć ze smogiem, z zaproponowanego przez siebie programu 14 kroków do realizacji tego celu, zrealizował … jeden.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Fot. flickr/ KPRM

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”200″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie