Polityka i Społeczeństwo

Platforma rusza z gospodarczą ofensywą. Powstała alternatywa dla obecnej wizji państwa?

Platforma Obywatelska przeszła dzisiaj do gospodarczej ofensywy z mocnym merytorycznym przesłaniem zawartym w tzw. “sześciopaku” PO. Zawiera on projekty ustaw, które zdaniem największej partii opozycyjnej przyczynią się do poprawy kondycji finansów publicznych.

Są one nawiązaniem do deklaracji Grzegorza Schetyny z Łodzi, gdzie lider PO chciał przekuć pojęcie “totalnej opozycji” na swoją korzyść i zapowiedział ofensywę. Łódź była wydarzeniem dla PO także o tyle istotnym, że zerwała z silnym uzależnieniem Platformy od retoryki anty-PiS na rzecz tworzenia własnej wizji Polski.

Co proponuje dla polskiej gospodarki największa partia opozycyjna?

W skrócie można powiedzieć, że ugrupowanie Grzegorza Schetyny postuluje przywrócenie równowagi w gospodarce, która została utracona przez nieracjonalne działania rządu. Główny ekonomista PO, Prof. Rzońca opisuje te zaburzenie naturalnego biegu gospodarki następująco:
” To, co w gospodarce powinno spadać, czyli zadłużenie i ceny – rośnie, natomiast to, co powinno rosnąć, czyli aktywność inwestycyjna i innowacyjność – spada. Żeby dało się wypić to piwo, które nawarzył PiS, bez kaca, Platforma Obywatelska przygotowała “sześciopak ustaw”.

PO postuluje walkę z łamaniem dyscypliny finansów publicznych, czyli zadłużaniem się na poczet kolejnych wyborczych obietnic. Platforma opowiada się za wprowadzeniem większego zewnętrznego nadzoru nad budżetem państwa w postaci zwiększenia znaczenia Rady Polityki Pieniężnej, która będzie miała narzędzia, aby wskazywać rządowi rejony koniecznych oszczędności. Wszystko to w przeciwieństwie do sytuacji obecnej, gdzie z opiniami Rady nikt się nie liczy.

PO pragnie także ucywilizowania prac legislacyjnych w parlamencie, posłowie podkreślali ogrom nowych regulacji prawnych, w których przedsiębiorcy już się po prostu nie odnajdują. Rozwiązanie formacji zakłada nałożenie na rząd obowiązku składania oświadczenia, czy popiera złożony w Sejmie projekt poselski dotyczący gospodarki. Pozytywna opinia rządu oznaczałby natomiast konieczność przygotowania oceny efektów regulacji, czyli wpływu zmian na działalność przedsiębiorców. Dodatkowo dla takich projektów konsultacje społeczne byłyby obowiązkowe, co jak wiemy w przypadku drogi poselskiej jest notorycznie pomijane.

Strategicznym elementem propozycji Schetyny są także zmiany emerytalne, mające na celu zachęcić Polaków do dalszej aktywności zawodowej. PO proponuje jedno z bardziej rozsądnych narzędzi jakie można zastosować w tym obszarze- zwolnienie osób, które osiągnęły wiek emerytalnych z płacenia wszystkich składek poza zdrowotną. Oznacza to olbrzymią ulgę dla pracodawców, przez co potencjalni emerycie staną się bardziej atrakcyjni na rynku pracy, a równocześnie sami zainteresowani otrzymają znacznie bardziej atrakcyjne wynagrodzenia, co w porównaniu z głodową emeryturą ZUS może stać się realną i progospodarczą alternatywą dla obecnej sytuacji. Co ważne, byłoby to rozwiązanie korzystne dla wszystkich, które uszanowałoby przy tym wolną wolę Polaków.

Schetyna pragnie także zakończyć z oczywistą patologią, jaką jest opodatkowanie emerytur. Aby statystyki emerytalne wyglądały lepiej, państwo pobiera od swoich własnych środków składki i podatki, co generuje koszty administracyjne i zmusza emerytów do uzupełniania deklaracji PIT i de facto dwa razy zapłacenia tej samej daniny, w końcu składki od których pochodzą emerytury podlega już opodatkowaniu. PO zamierza z tym skończyć i wprowadzić unettowienie emerytur.

Kolejny projekt zakłada danie impulsu do rozwoju przedsiębiorczości. Młodzi przedsiębiorcy przez 5 lat prowadzenia swojego pierwszego biznesu byliby zwolnieni z obowiązku płacenia składki na ZUS.

W końcu opozycja odniosła się i do problemu rosnącej inflacji, która uderza w ceny żywności. Platforma przygotowała projekt obniżenia i ujednolicenia stawek VAT na żywność na poziomie 5% Posłowie przekonywali, że oznacza to obniżkę cen oraz mniejsza pokusę dla oszustów VAT.

Dzisiejsze propozycje w wielu punktach są bardzo merytoryczne i potrzebne. Likwidacja składek od pracowników w wieku emerytalnym jak i początkujących przedsiębiorców jest żywotnym interesem gospodarczym państwa i wstydem elity politycznej jest, że nie zostało to zrobione lata temu. Niższy podatek VAT, zwłaszcza w zakresie żywnosci także jest dobrą inicjatywą, zważywszy, że akurat żywność tworzy dominującą część wydatków osób najuboższych. Uporządkowanie prac w Sejmie, obowiązek konsultacji i jawnego ustosunkowywania się rządu, czyli koniec z hucpą projektów poselskich także jest krokiem ku likwidacji patologii.

Oczywiście część rozwiązań jest kontrowersyjna. Rozwiązania z zakresu unettowienie emerytur, jakkolwiek proceduralnie generujące oszczędności, to jednak równocześnie wiążą się z wysokimi kosztami, co może zakłócić kruchą równowagę finansów publicznych. Jest to postulat etycznie w warunkach podwójnego opodatkowania tych samych środków słuszny, jednak trudny do zrealizowania.

Czy przedstawiona wizja tworzy alternatywę dla państwa PiS?

Jest to na pewno pierwszy krok, ale do osiągnięcia tego celu potrzeba o wiele więcej,  z czego Grzegorz Schetyna zdaje sobie z resztą sprawę zapowiadając kolejne propozycje. Nie można się z PiS ścigać w składaniu kolejnych socjalnych obietnic, stąd zwrócenie się do oczywistych niedomagań systemu jest słuszne. Jednak politycy będą potrzebowali stworzyć wizje ideową Polski przyszłości, która trafi do serc większości Polaków. Stąd zidentyfikowanie problemów, które są blisko ludzi i umiejętne na nie odpowiedzenie będzie kluczem do przyszłości. Jest to zadanie trudne, stąd przed PO jeszcze wiele miesięcy ciężkiej pracy do momentu, kiedy będzie można mówić o realnym sukcesie przyjętej w Łodzi strategi.

Zródło: gazetaprawna.pl

fot. flickr/PO

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”220″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie