Polityka i Społeczeństwo

Jakie będą skutki Brexitu dla mieszkających tam Polaków? Brytyjski rząd zadecydował

Jedną z najbardziej frapujących kwestii dla Polaków, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii jest to, jaki będzie ich los gdy Brexit stanie się faktem. Przestaną wówczas obowiązywać unijne swobody i wielu z obecnych emigrantów boi się, czy będą mogli nadal podejmować pracę na terytorium UK i czy będą mogli nadal legalnie przebywać na terenie zjednoczonego królestwa. Jak donosi Super Express rząd w Londynie w końcu przedstawił konkretne rozwiązania. W ostatni wtorek przesłał do Komisji Europejskiej notę techniczną dotyczącą statusu mieszkających na Wyspach obywateli krajów Unii Europejskiej.

Brytyjski rząd potwierdził, że obywatele UE, którzy pragną pozostać w Wielkiej Brytanii po wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa z Unii, będą musieli uzyskać status osoby osiedlonej. Zainteresowani będą mogli dopełnić niezbędnych formalności w ciągu „około dwóch lat” w momentu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, co nastąpi prawdopodobnie 29 marca 2019 roku. W okresie, który przysługuje obywatelom UE na potwierdzenie swojego statusu, imigranci mogli korzystać z przysługujących im wcześniej praw.

O status osoby osiedlonej będą mogły ubiegać się osoby, które przez co najmniej pięć lat do daty Brexitu przebywały na Wyspach i dysponowały środkami niezbędnymi do życia w Wielkiej Brytanii, np. pracowały, studiowały lub prowadziły działalność gospodarczą. Jeżeli imigrantom z UE nie uda się spełnić wymogu pięciu lat, będą mogli ubiegać się o status tymczasowy, który również gwarantuje możliwość korzystania z przysługujących wcześniej praw. Osoby a takim statusem z czasem mogą starać się o status osoby osiedlonej.

Status osoby osiedlonej będzie przyznawany odpłatne, ale jego koszt nie powinien przekroczyć ceny paszportu, z który trzeba obecnie płacić 72,50 funta (ok. 350 złotych). Złożone procedury nie obejmą tych migrantów, którzy otrzymali dotychczas kartę stałej rezydencji. Osoby, które znajdują się w takiej sytuacji, powinny dostarczyć do urzędu aktualne zdjęcie oraz dokument potwierdzający ich adres zamieszkania. Jak uspokaja brytyjski rząd, wnioski o przyznanie statusu osoby osiedlonej będą odrzucane wyłącznie w przypadku tych imigrantów, którzy przebywają na Wyspach nielegalnie lub byli karani w przeszłości.

Spośród 3,4 mln osób, które pochodzą z UE, nie mają brytyjskiego obywatelstwa i pracują w Wielkiej Brytanii, większość stanowią Polacy. W takiej sytuacji znajduje się aż milion osób z naszego kraju.

Obecnie każdy imigrant, który chce uzyskać zezwolenie na trwały pobyt na Wyspach, musi przebrnąć przez 85-stronicowy formularz. Jak zapewniają autorzy dokumentu przesłanego do KE, te procedury zostaną zmienione, a brytyjski rząd planuje „zaprojektowanie nowego systemu od zera – z nowymi procesami, technologią, zasadami i systemem wsparcia dla wnioskodawców”.

Źródło: SE

fot. Shutterstock

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”200″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Michał Kuczyński

Michał Kuczyński - Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Z zamiłowania bloger i autor tekstów o charakterze publicystycznym. Interesuje się polityką i ekonomią. Prywatnie miłośnik piłki nożnej, muzyki rockowej i dobrego kina. Niegdyś zapalony wiolonczelista.
Zapraszam na mojego Twittera - @KuczynskiM

Media Tygodnia
Ładowanie