Jak poniżyć Polaków? Kazać im się mnożyć jak króliki – w oficjalnej kampanii Ministerstwa Zdrowia, która właśnie ruszyła.
Pomyśl: królik. Twoje pierwsze skojarzenie? Moje: miękki, puchaty, duże uszy, je trawę i kica po łące. I wiadomo, jeszcze jest królik wielkanocny. W skrócie: fajne, puchate zwierzątka, nie grzeszące jednak zbytnio rozumem (bo i nie taka ich rola). Tym bardziej zaskakuje fakt, że Ministerstwo Zdrowia w rozpoczętej właśnie kampanii prozdrowotnej postawiło na króliki. “Jeśli chcesz zostać kiedyś rodzicem, weź przykład z królików” – takie hasło można usłyszeć w kampanijnym spocie.
Jeśli w tym momencie zamarłeś ze zdziwienia – to wiedz, że ja również. Odsłuchałam spot kilka razy, żeby sprawdzić, czy się nie przesłyszałam. Otóż nie – według Ministerstwa Zdrowia dobry przyszły rodzic to ten, który bierze przykład z… królika. I tu zaczyna się masa skojarzeń. Co prawda w spocie powiedziano, dlaczego mamy się wzorować na królikach. Bo “po pierwsze – dużo się ruszamy, po drugie – zdrowo jemy, po trzecie – nie stresujemy się kiedy nie musimy, i po czwarte – nie używamy sobie.” Jak się wsłuchacie w spot, to okaże się, że są to zalecenie dla tych, którzy chcą zadbać o liczne potomstwo.
Czyli, jak rozumiem, jest to kampania dla tych, którzy chcą mieć w przyszłości dużo dzieci. Rodzinę wielodzietną. Aby tak było, mają się zachowywać… jak króliki! I tu przychodzi kolejne skojarzenie: czemu nie, mówi się w Polsce czasem, że ktoś się „mnoży jak króliki”. Tyle że to określenie ma stricte negatywne znaczenie! Czyli że czegoś przybywa w zastraszającym tempie (i jest tego za dużo). Albo że ktoś parzy się bezmyślnie, bez sensu, byle tylko doszło do aktu, bez przewidywania konsekwencji – wszystko dlatego, że samica królika może mieć młode siedem razy w roku!
Do takiej samicy królika porównuje dziś polskie kobiety Ministerstwo Zdrowia, a do bezsensownie parzących się samców królika – polskich mężczyzn…
No brawo! Tak wymyślić, jak za państwowe pieniądze i za pomocą miłego, przytulnego zwierzaczka poniżyć swoich obywateli, to chyba tylko w Polsce można… Poniża to rodziców w ogóle, ale jak bardzo negatywne stereotypy utrwala wobec rodzin wielodzietnych! Bo przecież kampania daje jasny komunikat – masz rodzinę wielodzietną, czyli mnożysz się jak króliki! Nie: chcesz, przemyślałeś sprawę, kochasz dzieci – po prostu mnożysz się jak królik…
Poza spotami są też plakaty reklamowe z nieco innym hasłem: „Nie skacz z kwiatka na kwiatek – bo prędzej dokicasz się lekarza niż króliczej rodziny”. To wątpliwe językowo hasło (dokicać się lekarza???) ma – jak się domyślam – zachęcać do wierności jednemu partnerowi/partnerce. Ale czemu wierność ma być potrzebna tylko do tego, by mnożyć się jak króliki?
Na stronie Narodowego Programu Zdrowia można przeczytać, czemu służyć ma kampania: “Chcemy, aby wszyscy – niezależnie od wieku czy miejsca zamieszkania – mieli większą świadomość tego, jak ich zachowania wpływają na zdrowie. Celem programu jest, aby Polacy prowadzili zdrowszy tryb życia (i dokonywali prozdrowotnych wyborów) i mogli jak najdłużej cieszyć się zdrowiem i pełnym uczestnictwem w pracy, życiu społecznym i rodzinnym”.
Świetnie! Tylko czemu jesteśmy namawiani do zdrowego stylu życia tylko w celu mnożenia się jak króliki? To jest traktowanie ludzi jak przedmioty. Ośmieszanie decyzji o posiadaniu dzieci, sprowadzanie płodzenia i rodzenia dzieci do czynności równie bezmyślnej jak u królików. Czyli dziś ma się dla nas nie liczyć już nic poza tym, żeby było nas dużo, dużo, dużo…. Zapewnienie dzieciom dobrych warunków, miłości, wsparcia, rozwój, wiedza, edukacja – to nie ma znaczenia. To się nie liczy. Ważne, by jak króliki!
Smaczku całej sprawie dodaje fakt, że w styczniu 2015 roku na temat seksualności wypowiedział się papież Franciszek. Powiedział wówczas: „by być dobrymi katolikami, nie trzeba mnożyć się jak króliki”. Skoro wie to papież, może przyswoiłoby to sobie również Ministerstwo Zdrowia?
Królicze spoty w kampanii będą emitowanej w polskich telewizjach do końca roku. Cała kampania to koszt prawie 3 mln zł. Nie mam wątpliwości – to kolejne pieniądze wyrzucone w błoto.
fot. flckr/KPRM/Shutterstock
POLUB NAS NA FACEBOOKU
[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”200″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU