We wrześniu tego roku Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło projekt zmian w obciążeniu składkami na ZUS przedsiębiorców zaczynających działalność gospodarczą. Jednym z głównych celów reformy, mającej na celu wydłużenie do 3 lat okresu preferencyjnych składek była chęć zahamowania negatywnego zjawiska związanego z masowym wyrejestrowywaniem działalności gospodarczych po upływie okresu obowiązywania składek preferencyjnych. Ze statystyk wynika bowiem, że aż 25% nowych przedsiębiorców zamyka działalność dokładnie po 24 miesiącach od dnia założenia firmy. To świadczy jednoznacznie o tym, że bodźcem do zakładania wielu działalności są niższe składki ZUS. Natomiast w momencie gdy ta zachęta znika, okazuje się, że co czwarta firma natychmiast znika z rynku.
Według projektu ustawy pełną składkę na ZUS w wysokości co najmniej 60% przeciętnego wynagrodzenia przedsiębiorcy mieliby płacić dopiero od 4 roku swojej działalności. Preferencyjna stawka miałaby wynosić 30% podstawy wymiaru składki (minimalne wynagrodzenie) w pierwszych dwóch latach oraz 60% w trzecim roku działalności. Wszystko po to, by zachęcić młodych Polaków do wychodzenia z szarej strefy i zakładanie własnych działalności gospodarczych.
Zapowiedź tej zmiany została bardzo dobrze odebrana, tym bardziej że według zapowiedzi resortu miała wejść w życie od 1 stycznia 2018 roku. Jak wynika z harmonogramu Rządowego Centrum Legislacji projekt został przekazany do konsultacji publicznych i fazy opiniowania 5 września br. i tam niestety utknął.
W pismach przekazujących projekt ustawy do konsultacji i opiniowania wyznaczono terminy 14 i 30 dniowe, a więc ich termin upłynął na początku października. Odpowiedzi jednak brak, co stawia pod dużym znakiem zapytania dalszy los projektu. Do planowanego przez MRPiPS terminu wejścia w życie pozostało już niecałe dwa miesiące a w ich trakcie zaledwie 4 posiedzenia Sejmu a przecież zanim projekt zostanie skierowany do Sejmu musi jeszcze przejść drogę rządową.
Niewykluczone zatem, że na szumnych zapowiedziach się skończy i projekt ostatecznie zostanie przesunięty co najmniej o rok lub wręcz wyląduje w koszu. W końcu lada moment rząd czeka rekonstrukcja, a wraz z nią możliwa zmiana priorytetów. W niej potencjalne zmniejszenie przychodów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z tytułu składek młodych przedsiębiorców może być przeszkodą nie do pokonania.
fot. flickr/Sejm RP
POLUB NAS NA FACEBOOKU
[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”200″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU