W ostatnim tygodniu partia rządząca narzuciła narrację polityczną tematem rekonstrukcji rządu. Pani premier potwierdziła taki zamiar i ogłosiła, iż „nastąpi ona w ciągu kilkunastu dni”, co spowodowało gorączkę typowań kandydatów do skasowania. Co naturalne, ośrodki badawcze miały w związku z tym ręce pełne roboty.
Szydło ocalona?
Pomóc w odpowiedzi na to pytanie mogą sondaże, zwłaszcza w tym najważniejszym o osobę samej pani premier, której wycięcie prognozuje się już od kilku miesięcy. Podobno nigdy naczelnik Kaczyński nie był w tej kadencji tak bliski decyzji o ponownym objęciu teki premiera, jednak ostatnie sondaże mogą zniechęcić go do takiego ruchu. W dwóch z nich zadano wprost pytanie, czy prezes PiS powinien zostać premierem. Odpowiedzi są jednoznaczne:
Wysoki odsetek przeciwników Kaczyńskiego wskazuje na brak znaczącego poparcia również wśród elektoratu prawicowego. Inny ciekawy sondaż SW Research dla rp.pl poddaje w wątpliwość wymianę premiera w ogóle:
Dodatkowo, w ostatnim czasie sam rząd notuje bardzo wysokie poparcie, czego dowodem jest sondaż CBOS. Do zwolenników rządu zaliczyło się w październiku 44 proc. badanych (wzrost o 1 punkt proc. w stosunku do września). Liczba przeciwników Rady Ministrów spadła o 3 punkty proc. i wyniosła 27 proc. Obojętność wobec rządu wyraziło 26 proc. ankietowanych (2 punkty proc. więcej w porównaniu z badaniem z ubiegłego miesiąca).Ponadto, wg tej samej sondażowni, sama premier Szydło notuje rekordowe poparcie. Zadowolenie z tego, że stoi ona na czele rządu, wyraża 53 proc. badanych (wzrost o 1 punkt procentowy w porównaniu z badaniem z września). Niezadowolonych jest 35 proc. respondentów (spadek o 2 punkty). Zdania w tej sprawie zdania nie ma 12 proc. badanych (wzrost o 1 punkt proc.).
Dorzućmy do tego ostatni ranking zaufania CBOS-u, w którym Beata Szydło jest na wysokim, drugim miejscu i chyba otrzymamy ostateczną odpowiedź na pytanie, czy Kaczyński dokona zmiany szefa rządu.
Co zrobi Jarosław Kaczyński? Czy weźmie pod uwagę powyższe sondaże? Wydaje się, że jego decyzja o przejęciu sterów rządu mogłaby być początkiem końca rządów PiS. Takie wyniki zdecydowanie zmuszą go do zmiany jego misternego planu.
Kto na aucie?
No, ale kogoś wymienić trzeba, bo przecież lifting jest niezbędny i od dawna zapowiadany. Ibris na zlecenie „Rzeczpospolitej” spytał Polaków o ocenę działalności poszczególnych członków rządu. I nawet tu króluje Beata Szydło, która otrzymuje 45,4 proc. pozytywnych not (wzrost o 7,2 punkty proc. w porównaniu z poprzednim badaniem). Na kolejnym miejscu jest typowany do dymisji szef MSZ Witold Waszczykowski (28,4 proc. pozytywnych wskazań). Następne miejsce zajmuje minister cyfryzacji Anna Streżyńska. Może ona liczyć na 25,1 proc. poparcia. Zaliczyła jednak największy spadek względem ubiegłego miesiąca (14,2 proc.). Kolejny jest krytykowany za reakcję na protest lekarzy minister zdrowia Konstanty Radziwiłł (19,2 proc. poparcia, wzrost o 1,6 proc.). Stawkę zamykają minister infrastruktury Andrzej Adamczyk (18 proc. spadek o 3 proc.) oraz szef MON Antoni Macierewicz (16,2 proc. i drugi największy spadek – 7,8 proc.).
Zgoła inne wyniki przynosi kolejny sondaż Ibris dla rp.pl. Tutaj zadano wprost pytanie, kto powinien opuścić rząd. I premier Szydło znalazła się na drugim miejscu! Bądź tu mądrym. Co nie dziwi, Macierewicz jest na pierwszym miejscu, lecz jego sytuacja wydaje się być niezagrożona; wysoko uplasowali się również Ziobro, Waszczykowski i Szyszko (raczej poleci.)
Interesująca ankietę przeprowadził portal se.pl. Jego dziennikarze spytali mianowicie 41 parlamentarzystów prawicy o to, kto ich zdanie powinien opuścić rząd. Na pierwszym miejscu znalazł się Konstanty Radziwił-jego wymiany pragnie 30 polityków. Na kolejnych pozycjach znaleźli się Andrzej Adamczyk, Witold Waszczykowski oraz minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel (63 l.). Ich dymisji chce odpowiednio 25, 23 i 19 parlamentarzystów PiS. Wg tych polityków sama premier powinna pozostać na stanowisku.
Co zrobi Jarosław Kaczyński? Czy weźmie pod uwagę powyższe sondaże? Wydaje się, że jego decyzja o przejęciu sterów rządu mogłaby być początkiem końca rządów PiS.
Kogo osłabia spór o sądownictwo i służbę zdrowia
Ostatnio, trochę w cieniu spodziewanej rekonstrukcji rządu, toczą się dyskusje wokół reformy sądownictwa i służby zdrowia, czego wynikiem jest protest rezydentów. Ibris w badaniu dla Radia Zet postanowił spytać respondentów o to, kto ma rację w sporze o sądownictwo. Wyniki są druzgocące dla prezesa partii rządzącej. Tylko wg 5,1 proc. badanych spór wzmacnia PiS, a ponad 24 proc twierdzi, że zwycięsko z tego zamieszania wyjdzie prezydent.
W przypadku sporu z rezydentami , wg badania Ibris dla Rzeczpospolitej zdecydowana większość Polaków, bo aż 63 proc popiera młodych lekarzy.
A PiS niezmiennie króluje
Ciekawi jesteście, jak PiS radzi sobie w sondażach po zapowiedzi zjednoczenia opozycji ? Proszę bardzo: oto najnowszy dzisiejszy sondaż przeprowadzony przez pracownię Estymator dla portalu DoRzeczy.pl, w którym partia rządząca otrzymuje 42,8 proc. . Drugie miejsce zajmuje Platforma Obywatelska, na którą chce głosować 22,2 proc. Trzeci jest ruch Kukiz’15 (9,1 proc.). Do Sejmu wchodzą jeszcze Nowoczesna (8,4 proc.), PSL (5,8 proc.) i SLD (5,4 proc.). Poza parlamentem znalazłyby się: partia Razem (3,2 proc.) i Wolność (1,2 proc.). Inne ugrupowania mają poparcie na poziomie 1,3 proc.
Przekładając te wyniki na mandaty, PiS mógłby liczyć na 248 miejsc w Sejmie, PO wprowadziłaby 114 posłów, ruch Pawła Kukiza 40, Nowoczesna 28, a PSL – 18. Jeden mandat przypadłby mniejszości niemieckiej.
I tym optymistycznym akcentem chcielibyśmy zakończyć dzisiejsze podsumowanie sondaży.
Źródło: DoRzeczy.pl se.pl rp.pl wp.pl Radiozet.pl
Fot.: Flickr.com/KPRM
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU