Po godzinach

Rynek mieszkaniowy w Polsce pod presją? 

Depositphotos.com

Na rynku możemy zaobserwować coraz większy popyt na zakup mieszkań. Ogromną popularnością cieszą się te od deweloperów, ale też z rynku wtórnego.

Wraz ze zwiększonym zainteresowaniem na mieszkania, można zaobserwować ogromny wzrost cen. Mimo gwałtownego wzrostu cen nieruchomości wyprzedają się na pniu, nawet w ten sam dzień od wystawienia oferty pojawia się wielu chętnych.

Wszyscy poszukujący ofert nieruchomości, chcą kupić ją w odpowiednim momencie, co skutkuje tym, że jest wielu chętnych na tylko jedno mieszkanie, przez co rynek napędza się, a ceny mieszkań nie maleją. Jest to świetny czas dla inwestorów nawet przy wysokich cenach materiałów budowlanych. Wpływ na ceny nieruchomości ma nie tylko zainteresowania, ale także rosnąca inflacja, wzrost gospodarczy czy wydarzenia na świecie. 

Lokalizacja jako główny czynnik wysokiej ceny mieszkania

Nie od dziś wiadomo, że im lepsza lokalizacja tym cena mieszkania osiąga bardzo wysoką cenę. Mieszkanie w centrum wiąże się z dobrze rozwiniętą infrastrukturą, wszystkie sklepy, banki, szkoły możemy mieć w zasięgu ręki, przez co na rynku, widnieją z najwyższą wartością. Ludzie pracujący w centrum ogromnych miast decydują się najczęściej na jazdę komunikacją miejską, metrem lub tramwajami.

 Środki transportu publicznego są świetnym rozwiązaniem w dużych miastach, przez co ilość samochodów na drogach, zmniejsza się dzięki czemu, powstają mniejsze korki a środowisko, może być nieco czystsze. Decydujący się ludzie na komunikację miejską, mogą być szybciej w miejscach pracy i szkołach właśnie dlatego, że omijają korki. Dla osób mieszkających w centrach miast komunikacja jest niezwykle potrzebna, gdyż dzięki niej mogą zaoszczędzić sporo czasu. 

Niezależnie czy poszukujemy mieszkania od dewelopera, czy z rynku wtórnego, serwis Rentola pomoże nam odnaleźć mieszkanie na wynajem. Na stronie możemy znaleźć nieruchomości w centralnych częściach miasta, a także znajdujące się nieco dalej. Znajdziemy tam wiele ofert, dzięki czemu możemy wybrać wymarzone mieszkanie, które zdecydujemy się wynająć. 

                                          Foto: deborah cortelazzi, Unsplash.com 

Budownictwo a wzrost cen

Wraz z dynamicznym rozpędem inflacji, zwiększających się cen dóbr codziennych, obserwujemy wzrosty także w branży budowniczej. Pojawienie się na rynku nowych deweloperów, którzy budują coraz to piękniejsze i nowsze nieruchomości, sprawiło, że ceny materiałów budowlanych także poszybowały wysoko w górę.  

W 2021 roku można było odnotować jak duża liczba mieszkań i domów, została oddana do użytku. Zajmowały się tym m.in. wcześniej wspomniani deweloperzy, osoby fizyczne, gminy czy też spółdzielnie. Od czterech dekad, nie było można uświadczyć takiego wzrostu budowanych nieruchomości.  

Dane ukazujące dynamikę zmian co do wynagrodzenia fachowców m.in. hydraulików, cieśli, elektryków pokazują, że w 2021 roku wywindowały na wyższy poziom. Swój czas mają także malarze, których stawki w styczniu 2022 roku były o 20% wyższe niż w roku poprzedzającym. W lutym tego samego roku wzrost cen materiałów poszedł w górę, bo aż o 27%. Poszukiwanie nowych źródeł materiałów budowlanych skutkuje tym, że możemy się spodziewać dużo większej presji związanych z cenami i w konsekwencji z kosztami usług. 

                                           Foto: Francesca Tosolini, Unsplash.com 

Młodzi ludzie nadal mieszkają u rodziców

Nadejście epidemii w znacznym stopniu zrobiło zawirowanie na rynku pracy. Nastąpił lockdown a wraz z nim zamykające się firmy. Zakaz przebywania większej ilości ludzi w jednym miejscu sprawił, że wiele firm przestało generować przychody co konsekwentnie, doprowadziło je do zamknięcia. Zawężenie rynku pracy poniosło za sobą to, że banki nie chciały udzielać kredytów a kurki z nimi zakręcone na jakiś czas. 

W 2021 roku banki ponownie rozkręciły kurki z kredytami mieszkaniowymi, co w konsekwencji spowodowało ogromny napływ wniosków kredytowych. Po niedługim czasie impet składanych wniosków znacznie się wytracał. Było to spowodowane ponowną możliwością wzięcia kredytu mieszkaniowego. 

Na początku lutego 2022 roku, tych wniosków nie było mniej. Codziennie można było zaobserwować napływ ogromnej liczby nowych wniosków, co potwierdza, że rodacy decydują się na zakup mieszkania. 

                                          Foto: Patrick Perkins, Unplash.com 

Przyznawanie dodatku mieszkaniowego

Dużym zainteresowaniem cieszy się dodatek mieszkaniowy. Przysługuje ludziom borykającymi się z kłopotami finansowymi, które są powodem braku zdolności co do opłacenia czynszu i innych opłat z tym związanych. Taka sytuacja znacznie utrudnia funkcjonowanie, przez co taki dodatek, może przywrócić zdolność do normalnego, produktywnego życia. Jest przeznaczony dla osób, które posiadają mieszkanie na własność lub mieszkają w wynajętym. 

Otrzymanie dodatku mieszkaniowego uzależnione jest od kryteriów dochodowych. Przyznawana kwota jest ustalana w  zależności od tego, czy gospodarstwo jest jednoosobowe,  czy wieloosobowe. Szczegółowe informacje, kryteria przyznawania świadczenia znajdziesz pod tym linkiem. Jest to zaufana strona rządowa, na której znajdziesz rzetelne informacje. 

Możemy powiedzieć, że rynek mieszkaniowy w Polsce jest pod znaczną presją. Wybuch pandemii miał na to ogromny wpływ. Najpierw odcięto kurki z kredytami mieszkaniowymi, przez co potem było na nie ogromne zainteresowanie, gdy była ponowna możliwość pozyskania ich. Szalejąca inflacja wpłynęła na wzrost cen materiałów budowlanych, czego konsekwencją jest ogromny wybuch cen nieruchomości na rynku. Jest on niezwykle bogaty w oferty mieszkań na wynajem czy też kupna. Dzięki firmie Rentola swoje mieszkanie możemy znaleźć pod względem wielkości, położenia, z dostępnością do szkół, przychodni, szpitali i innych przydatnych lokalizacji. Dzięki niej możesz znaleźć idealne mieszkanie a szczegółowe kryteria przy wyborze, będą brane pod uwagę. 

Foto: Depositphotos.com

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie