Wręczenie Antoniemu Macierewiczowi Orderu Orła Białego wywołało masę krytyki, pojawiły się wątpliwości natury prawnej. Odpowiedziała na nie Kancelaria Prezydenta i sam Andrzej Duda.
Czy Antoni Macierewicz mógł otrzymać order?
W piątek w Belwederze roczystość, podczas której Andrzej Duda odznaczył Orderami Orła Białego założycielom i działaczom Komitetu Obrony Robotników. Ordery dostali Mirosław Chojecki, Piotr Naimski i Antoni Macierewicz. Odznaczenie tego ostatniego wywołało ogromne kontrowersje. Pojawiły się też wątpliwości natury prawnej.
W kontekście odznaczenia byłego szefa MON przywołuje się art. 3 Ustawy o orderach i odznaczeniach. Mówi on, że “z wnioskiem o nadanie Orderu Orła Białego, Orderu Odrodzenia Polski lub Krzyża Zasługi posłowi lub senatorowi można wystąpić po wygaśnięciu mandatu osoby proponowanej do odznaczenia”. Dotyczy to też osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe “w okresie zajmowania tych stanowisk”. W ustawie dodano, że powyższych przepisów “nie stosuje się w czasie wojny”.
– Zgodnie z ustawą o orderach i oznaczeniach z 1992 r. art. 3 ust. 1 z wnioskiem o nadanie Orderu Orła Białego posłowi można wystąpić po wygaśnięciu jego mandatu. Czy zatem Macierewicz rezygnuje z mandatu poselskiego? – zastanawia się Wiesław Szczepański, poseł Lewicy.
Zgodnie z ustawą o orderach i oznaczeniach z 1992 r. art. 3 ust. 1 z wnioskiem o nadanie Orderu Orła Białego posłowi można wystąpić po wygaśnięciu jego mandatu. Czy zatem Macierewicz rezygnuje z mandatu poselskiego? @__Lewica
fot. https://t.co/kKW9AqT383 pic.twitter.com/4outkZQAJ3— Wiesław Szczepański (@Szczepanski2019) September 23, 2022
Jak odpowiada na to Kancelaria Prezydenta?
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU