Gospodarka Kryzys energetyczny

Europa nowymi rozwiązaniami walczy z kryzysem energetycznym. Na co, do cholery, czeka polski rząd?

Niemcy i Francja są zwolennikami wprowadzenia podatku od nadmiarowych spółek energetycznych. O podobnym rozwiązaniu mówił już dawno Mateusz Morawiecki, ale w temacie cisza.

Niemcy i Francja za nowym podatkiem

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapowiedział nałożenie nowego podatku od nadmiarowych zysków spółek energetycznych. Zapłacą go firmy energetyczne, które czerpią największe zyski z gwałtownie rosnących cen energii. Niemcy chcą przeznaczyć dodatkowe pieniądze na obniżenie cen gazu, paliwa i węgla dla konsumentów.

Zwolennikiem podobnego rozwiązania jest Francja. Prezydent Emmanuel Macorn sugeruje, by nowy podatek wprowadzono na terenie całej UE.

– Podatek od nadmiernych zysków jest najbardziej sprawiedliwym i najbardziej skutecznym podejściem – ocenił prezydent Francji.

W Polsce cisza

Sygnały, że podobne rozwiązanie zostanie może zostać wprowadzone w Polsce, płynęły już w lipcu. Mateusz Morawiecki zapowiadał, że część państwowych spółek będzie musiała podzielić się zyskami z Polakami.

Spółki Skarbu Państwa realizują wyższe zyski, dlatego wypracujemy mechanizm podzielenia się tymi zyskami z obywatelami albo wprowadzimy podatek od zysków nadzwyczajnych na spółki gazowe, energetyczne – mówił szef rządu w Rypinie.

Mijają tygodnie, ale sprawa ucichła. Rzecznik rządu Piotr Müller przyznał wprost, że nie ma jeszcze projektu ustawy w tej sprawie.

Rozważamy różnego rodzaju możliwości w tym zakresie, zobaczymy, jak będzie wyglądała sytuacja na rynku gazu, paliw – wyjaśnił rzecznik. Jeden z polityków PiS powiedział portalowi money.pl, że cisza nad tematem nie jest przypadkowa.

Każda wypowiedź dotycząca tego tematu mogłaby spowodować obniżenie notowań spółek skarbu państwa, a to oczywiście nie byłoby korzystne – stwierdził informator portalu.

Kryzys energetyczny to problem dla całej Europy. Ministrowie energii krajów członkowskich UE zaplanowali na 9 września spotkanie. Zostaną podczas niego omówione specjalne środki mające na celu powstrzymanie gwałtownie rosnących kosztów energii, od limitów cen gazu ziemnego po zawieszenie handlu instrumentami pochodnymi na energię.

Źródło: Money.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Dominik Kwaśnik

Z wykształcenia – polonista i filmoznawca, absolwent stołecznego UKSW. Miłośnik dobrej książki, dobrego filmu i dobrego meczu. Pasjonat historii i podróży, uwielbia odkrywać i poznawać nowe miejsca – zarówno w swojej Warszawie, jak i poza nią.

Media Tygodnia
Ładowanie