Polityka i Społeczeństwo

Kaczyński pogroził parlamentarzystom. TA zapowiedź prezesa zaskoczyła nawet polityków PiS. “To jego prywatne zdanie”

Jarosław Kaczyński powiedział, że jest za likwidacją immunitetów parlamentarnych i sędziowskich. Jest jednak “ale”. – Gdyby likwidacja immunitetów miała być elementem programu PiS, odpowiednie gremia musiałyby ją zaakceptować. W tym momencie stanowiska partii w tej sprawie nie ma, nie mówiąc już o dalszych ewentualnych działaniach – przekazał Wirtualnej Polsce rzecznik PiS Radosław Fogiel.

Kaczyński nie chce immunitetów

– Osobiście uważam, iż immunitet sędziowski i parlamentarny trzeba znieść – Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, postanowił się nie pieścić. Podczas spotkania z wyborcami w Grójcu przyznał, że “pewne zabezpieczenia są potrzebne“, ale muszą być “nieporównanie lżejsze niż immunitet”. Uważam – chociaż mówię to w tej chwili tylko w swoim indywidualnym imieniu, a w partii są gremia, które muszą takie rzeczy zatwierdzać – chociaż kiedyś miałem inne zdanie, że po tych doświadczeniach, które mamy, po prostu immunitety trzeba znieść – dodał.

Zauważył, że “aby zabezpieczyć sędziów, posłów i senatorów przed działaniami jakichś miejscowych klik, które często niestety mają wpływy także w wymiarze sprawiedliwości, trzeba tylko takie zabezpieczenie, że marszałek Sejmu jest zawiadamiany o tych działaniach i może, jeśli są przesłanki, zaprotestować”. – Ale tylko tyle. Nie to, że nie wolno podjąć śledztwa, nie wolno postawić w stan oskarżenia, itd. – dodał lider PiS.

Oczywiście słowa prezesa szybko podłapali jego klakierzy. Stanisław Karczewski napisał na Twitterze:

“Ja też tak uważam. Innego zdania jest prof. Grodzki i politycy PO”.

PiS zniesie immunitety?

Czy więc PiS zniesie immunitety? Nie.

Prezes Jarosław Kaczyński podkreślił: to jest jego prywatne zdanie. Nie wywołał sam tematu, po prostu odpowiedział na pytanie jednego z uczestników spotkania. Zaznaczył, że nie mówi w tym momencie jako lider partii. Gdyby likwidacja immunitetów miała być elementem programu PiS, odpowiednie gremia musiałyby ją zaakceptować. W tym momencie stanowiska partii w tej sprawie nie ma, nie mówiąc już o dalszych ewentualnych działaniach – tłumaczył Wirtualnej Polsce rzecznik PiS Radosław Fogiel.

Zmian w tym zakresie nie chce chyba też Kancelarii Prezydenta.

Jestem zwolennikiem ograniczenia immunitetu, bo rzeczywiście jest on wykorzystywany zarówno przez polityków i sędziów w sposób niewłaściwy. Natomiast osobiście byłbym ostrożny z jego całkowitą likwidacją – stwierdził prezydencki minister Andrzej Dera na antenie Programu I Polskiego Radia. Nie jest to jednak oficjalne stanowisko Pałacu Prezydenckiego i Andrzeja Dudy.

– Z pewnością mamy problem z immunitetami. Zwróciła zresztą na to uwagę Komisja Europejska w ogłoszonym 13 lipca raporcie o praworządności. A wcześniej zwracały na to uwagę inne instytucje, np. Grupa Państw przeciwko Korupcji (GRECO). Proponowane przez Jarosława Kaczyńskiego rozwiązanie jest jednak wylaniem dziecka z kąpielą – mówi Wirtualnej Polsce prawnik Krzysztof Izdebski, przedstawiciel Fundacji im. Batorego oraz Open Spending EU Coalition.

Jak jednak rozwiązać problem?


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie