Polityka i Społeczeństwo

Już wiadomo, dlaczego Przyłębska nie chciała pokazać swojego oświadczenia majątkowego! Nawet w PiS są zniesmaczeni

Karzcewski
Flickr.com/PiS

Trybunał Konstytucyjny przyznał, że wynajmuje dla Julii Przyłębskiej mieszkanie służbowe. Nawet w PiS-ie budzi to niesmak.

Tygodnik “Polityka” 9 maja zapytał, biuro prasowe Trybunału Konstytucyjnego, czy wynajmuje służbowe mieszkanie w Warszawie dla prezes Julii Przyłębskiej. Po prawie dwóch miesiącach nadeszła odpowiedź.

Mieszkanie Przyłębskiej

Jak podkreśla “Polityka” zgodnie z ustawą z 30 listopada 2016 r. o statusie sędziów TK “sędziemu Trybunału stale zamieszkałemu poza Warszawą przysługuje bezpłatne zakwaterowanie w Warszawie oraz zwrot kosztów przejazdu i dodatek z tytułu rozłąki z rodziną”.

Biuro prasowe przekazało, że “średni miesięczny koszt najmu mieszkania dla sędziów zamieszkujących poza Warszawą za miesiąc maj wyniósł 4 571,18 zł (mieszkań 9)”. Na konkretne pytanie o mieszkanie dla Julii Przyłębskiej, TK nie chciało odpowiedzieć wprost.

Trybunał nie chce podać, ile dokładnie wydaje na wynajęcie mieszkania dla Przyłębskiej, a podobno za mieszkanie w reprezentacyjnej kamienicy tuż obok TK płaci się więcej niż 4,5 tys. zł. Biuro prasowe przyznaje, choć nie wprost, że Przyłębska ma służbowe mieszkanie.

Według wielu rozmówców tygodnika, nawet z PiS, sytuacja budzi niesmak, bowiem Przyłębscy kupili niedawno dom 25 km od siedziby Trybunału, tuż pod Warszawą. – Niby wszystko jest legalnie, bo Trybunał zapewnia służbowe mieszkania sędziom spoza stolicy, jednak nowy dom pani prezes jest dość blisko, więc trochę to nieprzyzwoite – mówi “Polityce” osoba związana z TK.

W oświadczeniu dla PAP Przyłębska podkreśliła: “Nie posiadamy żadnych innych nieruchomości, w szczególności na terenie Warszawy”. Według rozmówców “Polityki” wszystkie zabiegi z utajnieniem oświadczenia majątkowego, mają ukryć fakt, że Przyłębscy mają nowy dom pod Warszawą.

Przyłębska walczy o stanowisko

Jak informował podcast “Stan po Burzy“, Julia Przyłębska jest w tej chwili całkowicie pochłonięta walką o swoją przyszłość w fotelu szefowej TK. Prezes TK odbywa pielgrzymki do Kancelarii Premiera i spotyka się z premierem Mateuszem Morawieckim oraz Jarosławem Kaczyńskim. Po rezygnacji Kaczyńskiego z funkcji wicepremiera, teraz chyba przesiaduje na Nowogrodzkiej. Chce wymóc na nich gwarancje, że nie straci stanowiska.

W tle jest uchwalona w 2016 r. zmiana przepisów. Regulacje wprowadzone przez PiS zakładają, że kadencja prezes TK trwa 6 lat, a więc kończy się za pól roku. Przyłębska objęła stanowisko dzień po uchwaleniu ustawy. Wcześniej można było piastować tę funkcję przez 9 lat.

Przepisy, które wprowadzały 6-letnią kadencję, weszły w życie 14 dni później (miały tzw. vacatio legis). Co w tej sytuacji? Przyłębska uważa, że nie obowiązuje jej kadencja 6-letnia, a prezeską zostanie do końca swych dni w Trybunale – pisał “Stan po Burzy”. Szefowa TK zamówiła już odpowiednie analizy prawne udowadniające, że ma rację.

Obawy o utratę stanowiska potęguje także fakt, że władza wybrała niedawno do Trybunału Konstytucyjnego Bogdana Święczkowskiego, byłego Prokuratora Krajowego. To bliski współpracownik Zbigniewa Ziobry. Święczkowski ma chrapkę na jej stanowisko.

Źródło: Polityka

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie