W chińskich mediach pojawił się fake news dotyczący Polski. Do nagrania z przemówieniem Andrzeja Dudy dołączono napisy, sugerujące, że polska armia wkroczy na Ukrainę.
Fake news z Dudą
Chińskiego fake newsa zdemaskowała agencja AFP. 8 maja na witrynie Weibo pojawiła się fałszywa informacja, jakoby Andrzej Duda ogłosił mobilizację wojskową. Według tych „rewelacji” polska armia miałaby wkroczyć na Ukrainę i dołączyć do ukraińskich obrońców.
News został zilustrowany krótkim, około półminutowym nagraniem z przemówienia Andrzeja Dudy. Do filmu dołączono wprowadzające w błąd napisy.
– Polskie siły zbrojne są w pełni przygotowane do wkroczenia na zachodnią Ukrainę, a Polska zawsze może zorganizować polskich ochotników, by przyłączyli się do ruchu oporu. To pozwoli nam odeprzeć wszelkie niebezpieczeństwo lub potencjalne zagrożenie – taką wersję wypowiedzi prezydenta poznali odbiorcy fake newsa. Ten rozszedł się po chińskiej sieci, trafił choćby na tamtejszą wersję TikToka, zwaną Douyin.
⚠️A video of a speech by Polish President Andrzej Duda has been shared in Chinese social media posts that claim he announced Poland would send troops to support Ukraine, but a closer look found misleading subtitles had been added to the cliphttps://t.co/1wyqrMiXSF pic.twitter.com/YBrSf7ZPJR
— AFP Fact Check 🔎 (@AFPFactCheck) May 27, 2022
Polska ofiarą ruskiej propagandy
Do stworzenia fake newsa wykorzystano nagranie przemówienia Dudy z 3 maja. Andrzej Duda nawiązywał do sytuacji w Ukrainie, ale oczywiście o żadnej mobilizacji mowy nie ma. Agencja AFP, która zdemaskowała tę fałszywą informację, cytuje wypowiedź rzecznika polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej, który nazwał sprawę „absurdalnymi fake newsami, wpisującymi się w rosyjskie wysiłki dezinformacyjne”.
Trzeba przygotować się, że takich fake newsów pojawi się więcej. To element rosyjskiej strategii dezinformacyjnej. Celem Moskwy jest stworzenie napięć między Polską a Ukrainą. Nieprzypadkowo przedstawiciele Kremla regularnie opowiadają bzdury o tym, że Polska miałaby zająć zachodnią Ukrainę.
Niedawno pojawiły się też fake newsy uderzające bezpośrednio w Andrzeja Dudę. Rosyjska propaganda fałszywie łączy prezydenta z ukraińskim nacjonalistą Mikhailem Ivanovichem Dudą, który był zaangażowany w zbrodnię wołyńską.
W mediach rosyjskich i kanałach informacyjnych pracujących na rzecz Kremla wciąż identyfikowane są elementy kampanii oczerniania Prezydenta RP. Promowane są kłamstwa dotyczące rodziny Prezydenta.
1/5 pic.twitter.com/mhGnK5syde— Stanisław Żaryn (@StZaryn) May 23, 2022
Czytaj również:
- Ekspert nie ma wątpliwości, po śmierci Putina stanie się TO. “Jeśli umrze jutro…”
- Tusk mówił o swoim planie na pokonanie PiS w wyborach. Nagle wymienił nazwisko Tadeusza Rydzyka
- Wyrzucenie z rządu odchudziło portfel Janusza Kowalskiego. Miłośnik weta przedstawił swój majątek
Źródło: Radio Zet, AFP
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU