Polityka i Społeczeństwo

Putin znowu straszy atakiem jądrowym. TEN ruch zbrodniarza to blef czy poważna groźba?

Władimir Putin zagroził, że wykona “błyskawiczny kontratak” na kraje, które interweniują w wojnę na Ukrainie. W odpowiedzi rosyjska armia przećwiczyła użycie taktycznej broni jądrowej.

Putin straszy atomówką

Jak podano, celem “ataków” były wyrzutnie, lotniska, skupiska sprzętu i stanowiska dowodzenia “konwencjonalnego wroga“. Wyrzutnie rakietowe “wykonały skryty manewr” do strefy pozycjonowania, a następnie przećwiczyły usuwanie Iskanderów przed uderzeniem odwetowym, które zgodnie z myślą ćwiczeń może być również uderzeniem jądrowym. Z kolei po wystrzeleniu rakiet okręty Floty Bałtyckiej “przećwiczyły działania w warunkach skażenia radiacyjnego i chemicznego terenu” — podało Ministerstwo Obrony Rosji.

Przypomnijmy, że 27 kwietnia Putin zagroził, że Rosja odpowie “środkami, którymi nikt nie może się pochwalić”, jeśli “ktoś odważy się ingerować” w wydarzenia na Ukrainie. Co gorsza, dyrektor rosyjskiej agencji wywiadu SWR Siergiej Naryszkin sugerował, że celem tego typu ataku może być nawet Polska. Dodał, że polska armia ma ponoć wkroczyć do zachodnich obwodów Ukrainy. Podobno to wspólny, tajny plan naszego rządu i USA.

To nie koniec. Już 29 kwietnia rosyjska publiczna TV w kilku programach wspomniała o możliwym ataku nuklearnym na Europę. Szefowa kanału RT Margarita Simonjan powiedziała w topowym programie Władimira Sołowiowa, że “uderzenie nuklearne” jest bardziej prawdopodobne niż porażka Rosji na Ukrainie.

Z kolei Olga Skabiejewa powiedziała, że rakiety Sarmat “zmiotłyby w pył” europejskie stolice w ciągu 2-3 minut. Jej gość, poseł Dumy Aleksiej Żurawlew, sugerował nawet, by celować w Londyn.

Wojna nerwów

Oczywiście to wszystko składa się na wojnę propagandową Kremla. Rosja przygrywa na Ukrainie, musi jednak dbać o swoją reputację mocarstwa, która mocno ucierpiała w skutek nieudolnej kampanii militarnej. Stąd tak agresywne zapowiedzi polityków i pracowników mediów.

Czy jednak mamy bać się ataku jądrowego Rosji? Dziś wszystkie warianty należy brać pod uwagę. Tyle że akurat ten z użyciem broni masowego rażenia jest jednym z mniej realnych.

Czytaj również:

Źródło: The Moscow Times

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie