Pieniądze z unijnego Funduszu Odbudowy są bliżej niż dalej, ale przed rządem jest jeszcze długa droga do ich odblokowania.
Zaraz minie rok od momentu zablokowania przez Komisję Europejską (KE) polskiego Krajowego Planu Odbudowy (KPO), który jest fundamentem do wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy. Co prawda rząd zaczął wykonywać jakieś ruchy pozwalające na odmrożenie środków, co zostało ciepło przyjęte w Unii Europejskiej, ale i tak droga do ich pozyskania nadal jest długa i wyboista.
Spełnijcie warunki
Piotr Nowak, były już minister rozwoju, ponad tydzień temu wyszedł przed szereg i powiedział, że w sumie z Komisją Europejską wszystko jest już dogadane i tylko czekać, aż unijne pieniądze popłyną do Polski. Kilka dni później pożegnał się ze stanowiskiem. W samej Brukseli nie widzą tego tak optymistycznie jak Piotr Nowak.
Bruksela dostrzega kluczową rolę Polski w obecnym kryzysie związanym z Ukrainą – To oczywiste, że Polska potrzebuje środków na Krajowy Plan Odbudowy jak najszybciej, ale mówimy też jasno – aby uruchomić płatności, muszą zostać spełnione konkretne warunki. Kluczowy jest tu demontaż Izby Dyscyplinarnej i zmiany w systemie dyscyplinarnym sędziów, potrzebny jest tu konkretny plan działania – mówi unijny urzędnik w rozmowie z BusinessInsider.com.pl
Jest nadzieja
Między polskim rządem i Komisją Europejską cały czas trwają rozmowy i jak podkreśla rozmówca, widać po raz pierwszy od kilku lat ich pozytywne efekty. Wymienia tutaj propozycję dotyczącą Sądu Najwyższego, przedstawioną przez Andrzeja Dudę.
To daje nadzieję na pozytywne zakończenie rozmów o KPO. Jednak nawet jak Krajowy Program Odbudowy zostanie odblokowany, to pieniądze zostaną wypłacone dopiero wówczas, gdy uzgodnione zmiany wejdą w życie, tak jak to ma miejsce w przypadku innych krajów – zastrzega przedstawiciel KE
Jak dodaje, iluzją jest myślenie, że na wypłaceniu środków z KPO wszystkie sprawy związane z problemem praworządności w Polsce się rozwiążą – Cały czas rząd wykorzystuje Trybunał Konstytucyjny w specyficzny sposób w kontekście forsowania pewnych rozwiązań prawnych. I to wciąż jest problem. Kolejna sprawa to Krajowa Rada Sądownictwa – mówi w rozmowie z BusinessInsider.com.pl.
Czytaj również:
- Aktywista zajął willę córki Putina. Teraz zdradził, co znalazł w środku
- Stało się coś niewyobrażalnego. Duda w zaskakujący sposób wypowiedział się na temat Orbana
- Kreml chce zastraszyć kolejny kraj? Rosyjska armia rozpoczęła ćwiczenia na spornym terytorium
Źródło: BusinessInsider.com.pl
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU