Polityka i Społeczeństwo

Europarlament nie zapomina o grzeszkach PiS. Wynik tego głosowania nie spodoba się Nowogrodzkiej

Fot: Krystian Maj/KPRM

W tle wojny w Ukrainie na forum europejskim toczą się sprawy związane z Polską i podsłuchami. Parlament Europejski powołał komisję śledczą.

W polskim parlamencie nadal leży wniosek o powołanie sejmowej komisji śledczej w sprawie Pegasusa. PiS domagał się, aby opozycja w obliczu wojny wycofała wniosek z laski marszałkowskiej. Opozycja odpowiedziała, że jej się nie spieszy i może poczekać. Pierwotnie głosowanie nad komisją śledczą miało się odbyć na ostatnim posiedzeniu Sejmu.

W tle wojny w Ukrainie na forum europejskim nie zamarły sprawy związane z Polską. Parlament Europejski poinformował w czwartek, że powołał do życia komisję śledczą, która zajmie się badaniem nielegalnej inwigilacji Pegasusem w Polsce i na Węgrzech.

– Decyzję poparło 635 europosłów, tylko 36 było przeciw, a 20 wstrzymało się od głosu. Komisja będzie liczyć 38 członków, którzy zostaną wyznaczeni przez Parlament Europejski pod koniec marca – informuje “Gazeta Wyborcza”.

Komisja ma za zadnie zgromadzenie informacji “co do zakresu, w jakim państwa Unii, w tym Węgry oraz Polska” stosują natrętną inwigilację w sposób naruszający prawa i wolności zapisane w unijnej Karcie Praw Podstawowych.

Jak podkreśla “Wyborcza”, europejska komisja ma dużo mniejsze uprawnienia śledcze niż tego typu ciała powoływane w krajowych parlamentach. Komisja śledcza PE nie ma twardych uprawnień do żądania informacji od władz krajowych, lecz tylko od instytucji UE, ale jest bardzo dużym narzędziem presji politycznej.

Czytaj również:

Źródło: Gazeta Wyborcza

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie