Polska naruszyła prawo Unii Europejskiej, przedłużając koncesję na wydobywanie węgla w Turowie – uznał rzecznik generalny TSUE. Jego zdaniem do udzielenia koncesji doszło bez przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko. Jego opinia poprzedza wyrok.
TSUE zada cios rządowi PiS?
“Przedłużając o sześć lat termin obowiązywania koncesji na wydobywanie węgla brunatnego w kopalni Turów bez przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko, Polska naruszyła prawo Unii“ – orzekł w wydanej opinii rzecznik generalny TSUE. “W przypadku kopalni mających powierzchnię porównywalną do powierzchni kopalni Turów istnieje, ze względu na sam ich charakter, prawdopodobieństwo spowodowania znaczących skutków w środowisku i muszą one bezwzględnie podlegać ocenie ich oddziaływania na środowisko” – dodał.
Przypomnijmy, że jego opinia jest wstępem do wyroku. Zazwyczaj TUSE wydaje ostateczny werdykt zgodny z opinią rzecznika.
Rozmowy ostatniej szansy?
Piotr Müller, rzecznik polskiego rządu, powiedział PAP, że podczas czwartkowej wizyty naszego premiera w Pradze będą kontynuowane rozmowy w sprawie kopalni Turów. – Premier Mateusz Morawiecki udał się do Pragi na dalsze rozmowy w sprawie kopalni Turów. W Pradze będą kontynuowane rozmowy w tym zakresie pomiędzy premierami obu krajów – powiedział. Dodał, że w ostatnich tygodniach trwały już prace zespołów negocjacyjnych. – Dzisiejsze rozmowy są kontynuacją prac tych zespołów. Na tę chwilę nie można mówić jeszcze o porozumieniu. Wszystko zależy od dalszych rozmów – powiedział.
Onet dowiedział się, że celem rządu Polski jest wycofanie przez Czechów skargi z TSUE. “Według naszych informacji w umowie, którą Mateusz Morawiecki podpisze w Pradze, określone są warunki, które polskie władze muszą spełnić, by czeski rząd wycofał skargę”, dodał portal.
Źródło: Onet, PAP
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU