Polityka i Społeczeństwo

Politycy PO pytają, co Kaczyński zrobił jako wicepremier ds. bezpieczeństwa. W odpowiedzi ogólniki i tajemnice

screen/ YT/ TVP Info

Posłowie PO chcieli dowiedzieć się, jakie decyzje podjął Jarosław Kaczyński jako przewodniczący komitetu ds. bezpieczeństwa narodowego. W odpowiedzi usłyszeli ogólniki i zasłanianie się „niejawnym charakterem” posiedzeń.

Jarosław Kaczyński dołączył do rządu rok temu. Prezes PiS objął stanowisko wicepremiera ds. bezpieczeństwa. Dlaczego postanowił wejść w skład rządu? Nieoficjalnie – po to, aby mieć oko na krnąbrnych koalicjantów, Zbigniewa Ziobrę i Jarosława Gowina, którego już w obozie Zjednoczonej Prawicy nie ma.

Jakie były faktyczne obowiązki Kaczyńskiego w rządzie? Tego nie wiadomo. Ostatni rok obfitował w burzliwe wydarzenia –liczne strajki, afera hakerska czy kryzys na granicy – a wicepremier zachowywał się raczej biernie. Najczęściej udzielał wywiadów w zaufanych mediach, zagrzewał obywateli do obrony kościołów i zasnął na konferencji prasowej dotyczącej polskiej obronności.

W połowie października posłowie PO Aleksandra Gajewska i Aleksander Miszalski postanowili dowiedzieć się, jakie są osiągnięcia Kaczyńskiego na stanowisku wicepremiera ds. bezpieczeństwa.

Jakie działania, decyzje, inicjatywy mające na celu zapewnienie bądź zwiększenie bezpieczeństwa Polski i Polaków podjął Pan w czasie sprawowania swojej funkcji w charakterze wicepremiera oraz przewodniczącego komitetu ds. bezpieczeństwa? – zapytali politycy opozycji. Odpowiedz przyszła od Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jest pełna ogólnikowych formułek, opisujących zadania komitetu ds. bezpieczeństwa. To m.in. „dokonywanie analiz w zakresie dotyczącym spraw wewnętrznych, porządku publicznego, obronności oraz wymiaru sprawiedliwości” czy „analizowanie i wypracowywanie propozycji udoskonalania systemu zarządzania bezpieczeństwem”. Ogólnie poinformowano też, że komitet „pracuje m.in. nad systemowymi rozwiązaniami z zakresu: bezpieczeństwa narodowego i spraw obronnych, zarządzania kryzysowego, ochrony ludności, wymiaru sprawiedliwości”.

Konkretów brak. By ich nie ujawnić, Kancelaria zasłoniła się „niejawnym charakterem” posiedzeń komitetu.

Przewodniczący Komitetu może zarządzić niejawność całości lub części posiedzenia Komitetu – poinformowała KPRM. – W związku z powyższym dotychczasowe posiedzenia Komitetu miały charakter niejawny, co oznacza, że dokumenty z posiedzeń Komitetu mają również charakter niejawny – czytamy.

Jarosław Kaczyński zapowiedział, że odejdzie z rządu na początku 2022 roku. Niewykluczone jednak, że pozostanie na stanowisku dłużej – ma mieć to związek z kryzysową sytuacją na polsko-białoruskiej granicy.

Źródło: Gazeta.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie