Polityka i Społeczeństwo

Zatrważające dane. “Największa katastrofa humanitarna od II wojny światowej”

W tym roku zmarło w Polsce blisko 540 tys. osób. Można szacować, że to o ok. 120-130 tys. “za dużo”. To “największa katastrofa humanitarna od II wojny światowej” – twierdzi Bartłomiej Radziejewski, politolog, publicysta i założyciel wydawnictwa “Nowa Konfederacja”.

Katastrofa humanitarna

Od początku października 2020 r. do końca września br. zmarło w Polsce ponad 539 tys. osób. To aż o 128 tys. więcej (czyli ponad 31 proc.!) niż średnio w takim samym okresie w poprzednich czterech latach. To trochę tak, jakby eksterminowano mieszkańców miasta średniej wielkości.

Dodajmy, że w ostatnich latach rocznie umierało w Polsce ok. 400-415 tys. osób.

Skąd obecny skok? Oczywiście w niemałej mierze to efekt pandemii COVID-19. Na koronawirusa zmarło w tym okresie 73 tys. osób. Do tego dochodzą jednak też ofiary źle zorganizowanej na czas pandemii służby zdrowia. Ponadto trzeba też dodać, że umierać zaczynają osoby, które urodziły się po II wojnie światowej (mieliśmy wtedy boom demograficzny).

Zmarli, niezgodnie z polską tradycją, pozostają zbiorowo nieupamiętnieni, ich śmierć – nieprzeżyta i nieprzemyślana. Pamiętajmy
– napisał na Twitterze Radziejewski. Dodał, że to największa katastrofa humanitarna na polskich ziemiach od czasów II wojny światowej.

Wnioski?

Jakie wnioski należy wysnuć z tych danych? Po pierwsze, służba zdrowia musi być lepiej przygotowana na okresy epidemii. Sporo ludzi zmarło bowiem temu – jak mówią eksperci – bowiem nie zgłosili się lub nie dostali na czas do lekarza. Do tego należy zwiększać świadomość zdrowotną Polaków – zachęcać do robienia cyklicznych badań.

Przede wszystkim jednak rząd powinien skutecznymi metodami zwiększać dzietność w Polsce. Nadmiarowe zgony zbliżają nas bowiem do kolejnej katastrofy – upadku systemu emerytalnego w Polsce.

Źródło: Twitter

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie