Premier Mateusz Morawiecki urządził żenujący spektakl w Parlamencie Europejskim. Cała opozycja, łącznie z Konfederacją, składa wniosek o komisję śledczą.
Żenady
Miejsce 3
Ziobro chce pozwać Niemcy
Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry od pewnego czasu poczuła wiatr w żaglach. Formacji ministra sprawiedliwości udało się narzucić premierowi Mateuszowi Morawieckiemu konfrontacyjną wobec Unii Europejskiej narrację. Zbigniew Ziobro poczuł krew i objawił się z nowym pomysłem. Zapowiedział bowiem, że wystąpi do rządu z wnioskiem o pozwanie Niemiec przed Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) za naruszenie traktatów w kwestii upolitycznienia sądownictwa. Jeżeli Polska zaskarży sposób wybierana w Niemczech sędziów, tym samym potwierdzi, że TSUE ma prawo badać sposób ich wyboru. Do tej pory snuto opowieść, że TSUE nie ma takich kompetencji. Tylko, czy to jest dzisiaj ważne dla szefa resortu sprawiedliwości, gdy można pogrillować szefa rządu?
Miejsce 2
Polska wycofa się Funduszu Odbudowy?
Cały tydzień obracał się wokół spraw związanych z debatą w Parlamencie Europejskim na temat polskiej praworządności. To sprawiło, że jak na dłoni mogliśmy zobaczyć, jak Solidarna Polska “pomaga” Mateuszowi Morawieckiemu. Przed wylotem do Strasburga “koło ratunkowe” rzucił mu Zbigniew Ziobro o czym piszemy powyżej. Na finiszu tygodnia, Janusz Kowalski zapowiedział, że bada pod kątem prawym, możliwość wycofania się przez Polskę z Funduszu Odbudowy. Oczywiście to jest bardzo mocny odlot posła, ale czego się nie zrobi, żeby “pomóc” Morawieckiemu. Pół roku temu, pozyskanie środków z tego funduszu, było przedstawiane przez szefa rządu jako jego wielki sukces. Teraz miałby się z niego wycofać?
Miejsce 1
Gościnne występy Morawieckiego
Na debatę i wystąpienie premiera Morawieckiego w Parlamencie Europejskim czekali wszyscy. Okazało się, że szef polskiego rządu przyjął konfrontacyjną wobec Unii Europejskiej retorykę, obliczoną na krajowe podwórko, a nie na szukanie kompromisu. Dociskany pytaniami wykrztusił, że będąca kością niezgody Izba Dyscyplinarna SN zostanie zlikwidowana. To na razie za mało, bo Komisja Europejska oczekuje jeszcze wykonania wyroków TSUE oraz przywrócenia do orzekania zawieszonych bezprawnie sędziów. Wystąpienie szefa rządu zostało bardzo źle odebrane przez europosłanki i europosłów, którzy niemiłosiernie “obili” Morawieckiego. Jak pisały media, gdy eurodeputowani usłyszeli co ma do powiedzenia premier, zaczęli w pośpiechu modyfikować swoje wystąpienia, bo nie spodziewali się aż tak konfrontacyjnej postawy.
Antyżenady
Miejsce 3
Złe oceny rządu, Morawieckiego i Dudy
Polacy coraz gorzej oceniają pracę rządu, Mateusza Morawieckiego oraz Andrzeja Dudy. Rządowi ubywa zwolenników – we wrześniu pozytywnie go oceniało go 32 proc. Polaków, w październiku o 4 pkt proc. mniej. Mateusza Morawieckiego pozytywnie ocenia 29 proc. badanych i jest to spadek o 5 pkt proc. Prezydent Andrzej Duda również nie ma powodów do zadowolenia – pozytywnie ocenia go 30 proc. respondentów i jest to spadek o 5 pkt proc. w porównaniu do analogicznego badania sprzed miesiąca.
Miejsce 2
Marsz Niepodległości
Rafał Trzaskowski wypowiedział wojnę organizatorom Marszu Niepodległości podkreślając, że w Warszawie nie ma miejsca na faszyzm. Sprawa Marszu Niepodległości układa się po jego myśli, bo okazało się, że Stowarzyszeniu “Marsz Niepodległości” wygasło zgłoszenie zgromadzenia cyklicznego na trasie marszu 11 listopada. Okazało się także, że aktywistki z grupy “14 Kobiet z Mostu”, zgłosiły na tej trasie swoje zgromadzenie. Zobaczymy co z tego wyjdzie, że Robert Bąkiewicz ma jeszcze opcję zgłoszenia marszu u wojewody.
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU